Proteza czy implanty – które rozwiązanie jest lepsze?

Współczesna stomatologia oferuje szereg różnych rozwiązań protetycznych, które pozwalają na skuteczne uzupełnienie braków zębów. Do najpopularniejszych należą protezy ruchome oraz protezy stałe i ruchome montowane na implantach. Które z tych rozwiązań są lepsze?

Uzupełnianie braków w uzębieniu

Ubytek zaledwie jednego zęba może mieć bardzo poważne konsekwencje dla pacjenta. Dotyczy to aspektów zarówno estetycznych, jak i czynnościowych. Jeżeli brak zęba nie zostanie uzupełniony, wzrasta ryzyko powstawania nieodwracalnych zmian w narządzie żucia. Polegają one m.in. na przesunięciach zębów przeciwstawnych oraz sąsiednich, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do konieczności ich usunięcia.

Występują również:

– problemy ze zgryzem i uszkodzenie stawów skroniowo-żuchwowych,

– zmiany proporcji warg,

– zmiany w mięśniach twarzy,

– wady wymowy,

– zaburzenia gastryczne.

Na pierwszy rzut oka braki w uzębieniu często nie wpływają na odczuwalne zmiany w sposobie mówienia czy fizjonomii, przez co problem bywa często bagatelizowany. Należy jednak jak najszybciej zdecydować się na odpowiednie uzupełnienie protetyczne.

Czym są protezy zębów?

Do napopularniejszych rekonstrukcji uzębienia, stosowanych w sytuacji utraty wszystkich lub kilku zębów należą protezy ruchome. Takie rozwiązania jest powszechnie dostępne, a przy tym stosunkowo tanie. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału, prawidłowo wykonana proteza, przeznaczona do odtworzenia kilku brakujących zębów może być na pierwszy rzut oka niewidoczna. Konieczne jest jednak jej częste zdejmowanie oraz oczyszczanie po każdym posiłku, przez co w dłuższej perspektywie okazuje się rozwiązaniem bardzo niekomfortowym dla pacjenta i często uszkadzającym pozostałe zęby i przyzębie. Protezy osiadające mogą też sprzyjać stopniowo postępującemu, zanikowi kości wyrostka zębodołowego. Bywają również przyczyną odleżyn błony śluzowej oraz różnych urazów w jamie ustnej.

Czym są implanty?

Implant ma postać śruby wykonanej z tytanu lub cyrkonu. Wypełnienie to wkręcane jest bezpośrednio w kość wyrostka zębodołowego żuchwy lub szczęki, co pozwala na odbudowę jednego lub kilku brakujących zębów. Implanty śródkostne pojawiły się po raz pierwszy na początku lat 70. ubiegłego wieku. Od tamtej pory nieustannie prowadzone są prace badawcze, dzięki którym osteointegracja (łączenie tkanki kostnej z implantem) przeprowadzana jest coraz skuteczniej. Aktualnie procent powodzeń sięga 97%. Podstawowym atutem uzupełnień implantoprotetycznych jest brak konieczności szlifowania oraz nadmiernego obciążania niezniszczonych, nierzadko żywych zębów filarowych. W ten sposób również sąsiadujące z poekstrakcyjnymi lukami zęby są lepiej zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Charakterystyka protez

Zazwyczaj proteza zębowa wybierana jest ze względu na zauważalnie niższy koszt. Jednocześnie okazuje się rozwiązaniem mniej trwałym od implantów i zasadniczo mniej opłacalnym, ponieważ:

– powinna być wymieniana na nową średnio co ok. pięć lat,

– wymaga zakupu specjalnych preparatów mocujących,

– musi być pielęgnowana przy użyciu odpowiednich środków czyszczących.

Proteza zębowa jest ponadto rozwiązaniem ruchomym, więc da się ją wyjąć z jamy ustnej. Jej części mogą przez to ulegać różnym uszkodzeniom, co zwiększa dyskomfort pacjenta i ogranicza jego swobodę. Użytkowanie ruchomego uzupełnienia wymaga ponadto zwrócenia szczególnej uwagi na rodzaj spożywanych posiłków, celem uniknięcia uszkodzeń. W niektórych przypadkach proteza może tez zmniejszyć odczuwalność smaków, co wynika z częściowo zasłoniętego podniebienia.

Charakterystyka implantów

Implantologia jest dziedziną stomatologii rozwijającą się bardzo dynamicznie, przez co na uzupełnienie w ten sposób braków zębowych decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Jednorazowy wydatek jest wyższy niż w przypadku protez. Z użytkowaniem implantów wiąże się jednak szereg innych korzyści:

  • służą przez wiele lat
  • przy zachowaniu prawidłowych zaleceń higienicznych nie są podatne na uszkodzenia
  • są idealną podstawą protetycznego uzupełnienia
  • nadają się także do leczenia osób bezzębnych

Proces leczenia implantologicznego jest bardziej czasochłonny, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej protetyki. W przypadku ewentualnego zużycia nadbudowy na wszczepionych implantach, możliwa jest jej wymiana.

Proteza czy implanty?

Wybierając najlepsze rozwiązanie protetyczne, warto podczas lekarskiej konsultacji poprosić o zaprezentowanie podstawowej kalkulacji cenowej uwzględniającej różne metody leczenia. Atutem protezy ruchomej są nie tylko niższe koszty, ale również mniejsza inwazyjność. Biorąc pod uwagę inne czynniki, w dłuższej perspektywie znacznie więcej korzyści zapewniają jednak implanty. Obecnie wiele gabinetów oferuje atrakcyjny system ratalny, dzięki któremu leczenie implantologiczne staje się mniejszym obciążeniem dla budżetu pacjenta. Niezależnie od wybranego rozwiązania, istotną rolę w uzupełnianiu braków zębowych oraz profilaktyce odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Wypełnienia protetyczne należy obowiązkowo czyścić, najlepiej przy użyciu specjalnych środków. Każdy pacjent powinien również systematycznie zgłaszać się na wizyty kontrolne, które odbywają się co pół roku.

Artykuł powstał przy pomocy firmy Candeo –  https://candeo.pl/.