Wpływ hormonów na zdrowie

Niewątpliwie, wpływ hormonów na zdrowie jest olbrzymi. Nie każdy zdaje sobie z tego jednak sprawę. Wart o tym wiedzieć, gdyż wiele leków, czy też rozmaitych preparatów, na przykład dla sportowców, zawiera różne hormony. Warto wiedzieć jak wpływają one na człowieka, a zwłaszcza na jego psychikę.

Katecholaminy

Jeśli chodzi o katecholaminy, jest to dużą grupa hormonów, które właśnie bardzo często pojawiają się w sterydach i innych tego typu preparatach. Wszystko ze względu na to, że działają one bardzo pobudzająco. Do katecholamin należy miedzy innymi adrenalina. Jest to hormon, który jest człowiekowi niezbędny.To właśnie dzięki jego wzmożonej produkcji człowiek zdaje sobie sprawę, że grozi mu niebezpieczeństwo. Może więc podjąć odpowiednie działanie, ażeby się przed tym niebezpieczeństwem uchronić. Poza tym, adrenalina pobudza, przez co człowiek ma siłę i energię do rozmaitych działań.

Hormony a nastrój

Jak się okazuje, hormony są również odpowiedzialne za nastrój człowieka. To od nich w dużej mierze zależy, czy wystąpi depresja czy też nie. Z tej perspektywy jednym z ważniejszych hormonów jest dopamina. Jest to hormon należący do wymienionych wcześniej katecholamin. Działą on również pobudzająco, ale przede wszystkim nazywany jest hormonem szczęścia. Dopamina bowiem bezpośrednio odpowiada za odczuwanie przyjemności. Zawsze kiedy robi się coś przyjemnego wytwarza się więc dopamina.

Warto jednak pamiętać również o ciemnej stronie dopaminy. Rzecz w tym, iż to ona odpowiedzialna jest za uzależnienia. Palacz, alkoholik czy narkoman powodują nadprodukcję dopaminy, kiedy zażywają tytoń, alkohol czy narkotyki. Przyjemność odczuwana z tego powodu jest tak duża, że człowiek chce jej doznawać raz po raz. Z tego też powodu kolejny raz sięga po substancję uzależniającą.

Wracając jednak do hormonów odpowiedzialnych za nastrój, nie sposób nie wspomnieć o serotoninie. Nie jest to hormon, który tak błyskawicznie i mocno jak dopamina poprawia nastrój. Niemniej jednak, o właśnie niedobór serotoniny jest w głównej mierze odpowiedzialny za depresję. Dlatego tez, większość leków na depresję działa właśnie na serotoninę, a konkretnie wpływa na zwiększenie jej ilości w synapsach.

Kontrola całego organizmu

Warto zauważyć, że hormony w zasadzie kontrolują pracę całego organizmu. Mowa tutaj miedzy innym i o tyrozynie produkowanej w tarczycy. Jest ona odpowiedzialna za synchronizację wielu organów. Miedzy innymi odpowiada również za produkcję innych hormonów, w tym wymienionych katecholamin.

Niedobór tyrozyny może wiec powodować wiele niepożądanych konsekwencji. Dlatego tez, choroby tarczycy, odpowiedzialnej za produkcję tego hormonu, nie mogą być nigdy bagatelizowane. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy to poważne problemy.