Czy alergia oddechowa może wywołać bezdech senny?

Alergie oddechowe mają ogromny wpływ na stan zdrowia oraz codzienne funkcjonowanie osób, które na nie cierpią. Przykładem mogą być trudności z oddychaniem, także pojawiające się podczas snu. Alergia oddechowa może być związana m.in. z występowaniem bezdechu sennego. Warto zatem dowiedzieć się, co wspólnego mają ze sobą alergia i bezdech, a także jak radzić sobie z tymi dolegliwościami.

Alergia oddechowa a bezdech senny — co mają ze sobą wspólnego?

Zarówno alergicy, jak i lekarze zgodnie twierdzą, że osoby cierpiące na alergię borykają się także z problemami ze snem. Jego jakość jest znacznie niższa i sen nie daje takiego wypoczynku, jaki powinien. Jak wygląda dokładnie ta zależność. Otóż większość osób cierpiących na alergię oddechową boryka się z zatkanym nosem, co idzie w parze z wysuszonymi ustami i blokowaniem dróg oddechowych. To z kolei może prowadzić do spłycenia oddechu podczas snu i wystąpienia bezdechu obturacyjnego. Innym powiązaniem alergii z bezdechem sennym może być pęcznienie i puchnięcie migdałków — one też mogą uniemożliwiać właściwy przepływ powietrza podczas snu. Jeżeli dalej mamy wątpliwości, czy alergia wziewna wpływa na wystąpienie bezdechu sennego, warto sprawdzić naukowe opinie na ten temat. W takich źródłach jak Journal of Allergy and Clinical Immunology oraz European Archives of Oto-rhino-laryngology pojawiały się prace wskazujące ścisły związek pomiędzy alergią oddechową a bezdechem sennym.

Objawy bezdechu sennego związanego z alergią

Bezdech senny związany z alergią ma podobne objawy, co bezdech powodowany innymi przyczynami. Należą do nich m.in.:

  • ból głowy,
  • chrapanie,
  • trudności z zasypianiem,
  • objawy bezdechu nasilające się po ekspozycji na czynnik alergiczny, np. spanie przy otwartym oknie, jeśli jesteśmy uczelni na pyłki,
  • częste budzenie się w nocy,
  • wrażenie duszenia się i braku powietrza podczas snu,
  • bolące i wysuszone gardło rankiem, będące objawem oddychania przez nos,
  • świszczący oddech,
  • kaszel.

Diagnostyka i leczenie bezdechu sennego związanego z alergią oddechową

Wszelkie problemy ze snem, podejrzenie bezdechu sennego, warto skonsultować z laryngologiem. Przeprowadzi on badania w celu określenia przyczyny bezdechu i spadku jakości snu. Co więcej, diagnostyka powinna odbywać się w stałym porozumieniu z alergologiem. Jeżeli u pacjenta potwierdzono alergie już wcześniej, warto sprawdzić, czy to właśnie ona nie jest przyczyną meczącego bezdechu sennego. W sytuacji, kiedy nie została ona stwierdzona, a pacjent boryka się z sezonowym katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek czy dusznościami, dobrze przeprowadzić testy alergiczne. wizyty u alergologa i laryngologa można skorzystać w klinice CM Promed. Ofertę można poznać za pośrednictwem strony internetowej. Warto bliżej zapoznać się z ofertą i skorzystać z niej, by zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

Jak ulżyć alergikowi podczas snu?

Jest kilka sposobów, które pozwalają na poprawę jakości snu alergików. Po pierwsze sen powinien odbywać się w miejscu, gdzie nie mają dostępu czynniki drażniące, np. pyłki roślin czy kocia sierść. Po drugie, warto zaopatrzyć się w hipoalergiczną pościel. Po trzecie, do snu trzeba się dobrze przygotować — wziąć prysznic przed snem, zrezygnować z picia alkoholu i palenia papierosów przed pójściem spać. Po czwarte pomóc może przyjmowanie odpowiednich leków na alergię, np. preparatów wziewnych. Przed snem warto także się zrelaksować i uspokoić — to na pewno pomoże poprawić jakość snu.