Z czego zrobiony jest dach?

House project with model, pencil and rules

Dach jest prawdopodobnie najważniejszym elementem naszego domu. Chroni nas i wnętrze nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale także przed słońcem i innymi wpływami atmosferycznymi nawiedzającymi okolicę w której mieszkamy. Oprócz wielu różnych wariantów dachów, istnieje również wiele różnych materiałów, które chronią wnętrze domu przed wiatrem i warunkami atmosferycznymi. W zależności od budżetu istnieją różne materiały różniące się jakością, ceną i wydajnością. Efekt optyczny również odgrywa ważną rolę. Kolor, jak również materiał, z którym nasz dach był pokryty, w ogromnym stopniu przyczynia się do ogólnego obrazu domu. Tutaj odgrywa rolę nie tylko własny smak, ale także plan rozwoju środowiska. Zanim zakochasz się w konkretnym typie domu ze specjalnym dachem, powinieneś wyjaśnić, jakie możliwości  masz w konstrukcji. Nawet jeśli chcesz tylko wyremontować swój dom lub dach, musisz znać ważne informacje, które pomogą ci wybrać materiał na pokrycie dachowe.

Strzecha

To wcale nie jest żart. Kryta strzechą dach nadaje domowi szczególny wygląd. Strzecha  pierwszym materiałem używanym przez osiadła populację w Europie do zadaszenia. Miejscowa roślina wodna jest suszona i używana w dużych pakietach do pokrywania dachów. W średniowieczu używanie strzechy w przestrzeni miejskiej było zabronione, ponieważ suchy materiał spowodował szybki rozwój ognia. Na obszarach wiejskich jednak domy były nadal pokryte strzechą ze względu na dobre właściwości i nadal są symbolem architektury wiejskiej. Stroiki i dachy kryte strzechą są szeroko rozpowszechnione i cieszą się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom dobrze wykonana strzecha  jest najdroższym pokryciem dachowym na poziomie nawet 400,- zł za metr kwadratowy. Ale nie tylko zakup, konserwacja i serwis są skomplikowane i kosztowne. Ogromną zaletą jest to, że materiał bardzo dobrze izoluje i może zapewnić optymalną, naturalną klimatyzację domu. Nasz wniosek jest taki, że dachy kryte strzechą wyglądają pięknie, ale są stosunkowo kosztowne i wymagają intensywnej pielęgnacji. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić (i chcieliby), będą mieli dużo zabawy z krytym strzechą domkiem w wiejskim otoczeniu i zawsze mogą cieszyć się ich widokiem.

Dachówki

Dachówki są tradycyjnym materiałem używanym od stuleci do pokrywania dachów. Dachówki wykonane są z gliny i są dostępne w różnych wariantach. Oprócz szeroko rozpowszechnionych dachówek pustych w środku które zyskały ogromną popularność są dachówki pełne i kombinowane. Zakrzywiony kształt ułatwia montaż i umożliwia łatwe spływanie wody Pół cylindryczną dachówkę  umieszcza się na tej z wgłębieniem w górę, z drugiej strony z wnęką skierowaną do siebie w dół. Zaletą płytek glinianych jest ich niska waga i wysoka odporność na warunki atmosferyczne. Ponadto niezliczone kolory i kształty zapewniają dużą swobodę projektowania. Cena zwykłej glinianej dachówki wynosi od 60-70 złotych za metr kwadratowy. Wytrzymują bez problemu (poza odbarwieniem i ew. zazielenieniem bakteriami i porostami) od 80 do 100 lat bez konieczności wymiany, Dachówki są najbardziej wytrzymałą formą pokrycia dachowego. Łatwa konserwacja i serwis zachęca również do kryci domów dachówką z płytek ceramicznych.