Choroby wieku dziecięcego

Choroby wieku dziecięcego to przeważnie choroby wirusowe oraz bakteryjne. Choroby te przechodzi prawie każde dziecko. Niestety najczęstszym powodem zachorowań jest niedorozwój systemu odpornościowego, który w pełni rozwinięty jest dopiero około 12 roku życia. W tym artykule przedstawimy najczęstsze choroby wieku dziecięcego oraz jak sobie z nimi radzić?

Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci miały jak najlepsze zdrowie. Dlatego podają dzieciom witaminy, dbają o zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną. Niestety często takie starania mimo, że wpływają pozytywnie na formę oraz zdrowie dziecka – to często nie są w stanie uchronić go przed wszystkimi chorobami. Dlatego trzeba zaznajomić się i wiedzieć jakie są choroby wieku dziecięcego.

Zapalenie gardła oraz dróg oddechowych

Najbardziej spotykaną dolegliwością u dziecka, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, są typowe przeziębienia, które charakteryzują takie objawy jak zaczerwienienie gardła, katar, kaszel oraz gorączka. Objawy utrzymują się przeważnie około tygodnia oraz mogą wykazywać bardzo zróżnicowaną intensywność. Dziecko staje się marudne, nie ma apetytu, przy wysokiej temperaturze staje się ospałe i nie wykazuje chęci do zabawy. Nasilenie objawów przeziębienia jest zależne od tego czy to infekcja wirusowa czy bakteryjna.

Infekcja wirusowa

Kiedy dziecko ma infekcję wirusową potrzebuje specjalnego leczenia, podaje się mu wtedy preparaty o działaniu objawowym. Na kaszel stosuje się odpowiedni rodzaj syropu. Syrop dobieramy w zależności od tego czy mamy do czynienia z kaszlem mokrym czy suchym. Jeśli chodzi natomiast o katar u dziecka to dużą pomocą do udrożnienia dróg oddechowych są specyfiki zawierające wodę morską. Jeśli chodzi o ból gardła zwalczyć mogą go tabletki przeciwzapalne do ssania. Natomiast u młodszych dzieci stosuje się areozol o takim samym działaniu co tabletki u starszych dzieci. W przypadku gorączki należy podawać syrop z substancją taką jak paracetamol lub ibuprofen. Należy pamiętać, że dzieciom do 12 roku życia nie należy podawać aspiryny, ze względu na możliwość wystąpienia groźnych skutków ubocznych.

Infekcja bakteryjna

Infekcja bakteryjna to inaczej najczęściej nazywane przeziębienie u dzieci. Przeziębienie powstaje w wyniku namnażania się bakterii i podobnie objawia się jak infekcja wirusowa. Są jednak znaczące różnice między tymi dwoma chorobami. Temperatura ciała jest znacznie wyższa przy zakażeniu bakteryjnym. Katar jest koloru żółto – zielonego, wydzielina jest ropna. Najczęściej pojawiający się kaszel jest mokry. Gardło jest czerwone, a na migdałkach występują ropne czopy. Infekcje bakteryjną leczy się stosując terapię antybiotykami połączoną z leczeniem objawowym.