Niezbędnik każdej domowej apteczki

W każdym domu znajduje się apteczka z podstawowymi lekami i nie tylko. Co powinno wejść w skład takiego elementarnego wyposażenia, aby być przygotowanym na każdą ewentualność? Na co zwrócić uwagę? Czego się wystrzegać? Oto krótki przewodnik po zawartości domowej apteczki idealnej!

Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Przezorny zawsze zabezpieczony! Nie sposób przewidzieć wszystkiego, jednak na wiele sytuacji możemy się przygotować i ważne, aby i zawartość naszej domowej apteczki nas w takich momentach nie zawiodła. Oto lista kilku niezbędnych elementów, które powinny się w niej znaleźć:

  • Gazy i kompresy jałowe. W domu czyha na nas wiele niebezpieczeństw i warto być przygotowanym na nie wszystkie. Dlatego możliwość wykonania prowizorycznego opatrunku jest bardzo istotna i pozwala uniknąć w newralgicznej sytuacji problemów z jej opanowaniem.
  • Plastry w różnych rozmiarach. W zależności od tego, czy skaleczymy się przy obieraniu cebuli, czy nasze dziecko przyjdzie z rozbitym kolanem – dobrze jest być przygotowanym z wielkością plastra, którym będziemy mogli zabezpieczyć powstałą ranę.
  • Żel na oparzenia. W domowych pracach nierzadko narażeni jesteśmy na oparzenia. Piekarnik, wrzątek, gorąca para znad garnka to tylko niektóre z ewentualnych zagrożeń. Preparat medyczny, jakim jest żel na oparzenia, pozwala szybko zatrzymać procesy zachodzące w skórze, a także przynosi ukojenie w tej dość bolesnej przypadłości. Ma też niebagatelny wpływ na dalsze gojenie rany i zmniejsza ryzyko powstania późniejszej blizny.
  • Termometr i ciśnieniomierz. Warto jest mieć możliwość dokonania domowych pomiarów podstawowych funkcji. Gorączka czy podwyższone ciśnienie tętnicze może być przyczyną gorszego samopoczucia, ale i niegroźnym objawem, który spokojnie opanujemy za pomocą domowych sposobów. Dobrze jest móc poznać wyniki w szybkim czasie.
  • Podstawowe leki i witaminy. W domowej apteczce powinny się znaleźć leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, a także preparaty na ból gardła czy przeziębienie. Dzięki temu w sytuacji nagłego pogorszenia samopoczucia będziemy mogli obyć się bez wizyty w aptece. Warto mieć też musujące wapno czy kilka innych witamin i minerałów.

Podróżna apteczka

Podróżna apteczka powinna być nieco okrojona, jednak zawierać produkty pozwalające zabezpieczyć każde niespodziewane zdarzenie. Dlatego ważne jest, aby znalazło się w niej kilka plastrów, również tych na odciski, bandaż elastyczny, żel na oparzenia, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Dobrze jest umieścić w niej również płyn antyseptyczny albo wodę utlenioną. Odpowiednie wyposażenie zarówno domowej, jak i podróżnej apteczki pozwoli nam nie martwić się w kryzysowej sytuacji.