Kamica nerkowa, co to takiego?

Kamica nerkowa, inaczej kamica moczowa, to choroba, która powstaje przez odkładanie się kamieni w układzie moczowym. Są one efektem odkładania się minerałów znajdujących się w moczu. Malutkie minerały zwykle usuwane są z organizmu samoistnie, niestety czasami zdarza się, że minerałów mamy tak dużo, że ich kryształki zaczynają się zlepiać i odkładać w układzie moczowym. Do najczęstszych złogów mineralnych zaliczają się kamienie moczanowe, szczawianowe i fosforanowe. Drobne kamienie często zostają wydalone wraz z moczem. Niestety, te większe pozostają w organizmie. A to może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Przyczyny kamicy nerkowej

Kamica nerkowa jest dość powszechną przypadłością. Najczęściej chorują na nią mężczyźni w wieku 30-50 lat, niekiedy też kobiety w wieku 50-70 lat. Najpowszechniejszą przyczyną powstania choroby jest zła, niezdrowa dieta i małe nawodnienie organizmu. Kamica nerkowa często pojawia się również jako kolejna z chorób. Narażone są na nią osoby cierpiące np. na choroby jelit. Istotne są również skłonności genetyczne.

Objawy kamicy nerkowej

Objawy kamicy nie należą do przyjemnych. Najczęściej objawia się ona pod postacią ataku kolki nerkowej. Jest to bardzo silny, ostry ból umiejscowiony w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pęcherza moczowego.

Ból przy kolce nerkowej może być na tyle silny, że doprowadza do omdleń, chory może odczuwać także nudności, wymioty i wzdęcia. Innymi objawami, które mogą sugerować kamice nerkową, są ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu, krew w moczu, a u mężczyzn ból w prąciu. Jeżeli zauważymy u siebie takie objawy, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Czasami w trakcie wykonywania ogólnego badania moczu wyniki mogą sugerować obecność kryształków w moczu, z których powstać mogą kamienie nerkowe. Są one jeszcze na tyle małe (tzw. piasek nerkowy), że mogą nie dawać żadnych objawów. To jednak sygnał ostrzegawczy, którego nie wolno bagatelizować.

Profilaktyka na pierwszym miejscu

Skuteczna profilaktyka to klucz do sukcesu. Dbajmy o siebie kompleksowo, a nasz organizm na pewno nam za to podziękuje. Na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o odpowiednie nawadnianie i zdrową, odżywczą dietę. Nawadniajmy nasz organizm, wypijając dziennie od 2 do 3 litrów wody. W razie potrzeby możemy także stosować suplementy diety.

Stosujmy:

  • lekkostrawną dietę
  • produkty pełnoziarniste
  • jedzmy warzywa i owoce
  • dbajmy o naszą aktywność fizyczną

Unikajmy:

  • nadmiaru produktów pochodzenia zwierzęcego
  • produktów bogatych w szczawiany np. rabarbar, szczaw
  • słodyczy i słodzonych napojów
  • kiszonek
  • mocnej herbaty i kawy
  • zielonych liściastych warzyw
  • nadmiaru soli i przypraw z glutaminianem sodu.