Czym się kierować wybierając pediatrę?

Jak każda matka — bezgranicznie kochasz swojego niemowlaka. To oczywiste, że chcesz dla niego jak najlepiej, więc kupujesz mu atestowany wózek, najbezpieczniejszy fotelik czy zabawki, których na pewno nie połknie. Więc jeśli wkładasz tyle trudu zapewnienie mu bezpiecznej przestrzeni do rozwoju — dlaczego nie pójdziesz o krok dalej i nie wybierzesz świadomie pediatry?

Ciocia, sąsiadka i koleżanka — jak mogą pomóc w wyborze pediatry?

Choć pewnie nasłuchałaś się już miliona przydatnych uwag i masz ich dość — w tym aspekcie naprawdę warto jeszcze przez chwilę dać im się wypowiedzieć. 😉 Inne kobiety mogą być bardzo cennym źródłem informacji na temat dostępnych pediatrów. Jeśli natomiast żadna z kobiet w Twoim otoczeniu nie zna pediatrów — możesz poprosić o polecenie kobiety, które poznasz na przykład w klubie malucha lub… poprosić na lokalnej grupie na Facebooku o opinie. Będziesz mieć wtedy pewność, że dotyczą lekarzy w najbardziej odpowiadającym Ci rejonie.

Pediatra też człowiek — wybierz dobrą osobę.

Mówiąc wprost: to ważne, żeby upewnić się, jakie zdanie ma lekarz na temat najważniejszych dla nas spraw. Przecież bez sensu wybrać specjalistę, z którym przy każdej wizycie będziesz kłócić się o podstawowe kwestie, takie jak karmienie piersią, sposób rozszerzania diety czy antybiotykoterapię lub zdanie na temat szczepień. Więc oprócz wywiadu środowiskowego dobrze jest wybrać się na pierwszą wizytę (bez zapisywania jeszcze niemowlaka) i przekonać się na własnej skórze kim jest wybrany przez nas pediatra.

Wybieraj lokalnie — odległość ma duże znaczenie

Najpewniej zdajesz już sobie z tego sprawę, szczególnie jeśli w czasie ciąży musiałaś jeździć na badania do placówek oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od domu. To szczególnie ważne w przypadku wyboru odpowiedniego pediatry. Przecież jeśli będzie działo się coś złego Twojemu maluszkowi, możesz być zbyt zdenerwowana, żeby pokonywać samochodem długie odległości, a długa podróż (na przykład komunikacją miejską) może źle wpłynąć na stan zdrowia dziecka. U niemowlaków nasilanie się objawów chorób często postępuje kaskadowo dlatego czas jest tak ważny.

Dlatego, jeśli masz samochód, zdecyduj się na przychodnie położone około 15km od Twojego miejsca zamieszkania. Natomiast, jeśli musisz poruszać się komunikacją miejską — wybierz takie przychodnie, do których masz najłatwiejszy i najszybszy dojazd.

Jak wybrać pediatrę — kilka informacji na zakończenie.

Pierwszą wizytę najlepiej jest odbyć, kiedy dziecko ma około 6 tygodni. Z tego powodu poszukiwania warto zacząć już na etapie przygotowywania wyprawki. Podczas wizyty warto zapytać o interesujące nas kwestie, na które jedynie pediatra może udzielić odpowiedzi. Do takich pytań mogą należeć: Na co powinnam zwrócić uwagę w zachowaniu mojego dziecka? Jak lekarz ocenia rozwój mojego dziecka? Jakie szczepienia będą wykonywane?

Jeśli pierwsza wizyta u pediatry jest dla Ciebie dość sporym stresem, warto pomyśleć, że lekarz ten wybrał swój zawód, żeby nieść pomoc takim maluszkom i ich mamom jak Wy – tak właśnie jest w gabinecie pediatra Poznań.