Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?

ergos (10).jpg

Nie ulega wątpliwości, że fotowoltaika to obecnie najlepszy sposób na uzyskanie niezależności energetycznej. Pozyskiwanie prądu z promieni słonecznych jest najtańszym sposobem na OZE, warunki klimatyczne w Polsce pozwalają na montaż paneli solarnych w każdym miejscu.

Ogniwa fotowoltaiczne i inwerter

To najważniejsze elementy instalacji fotowoltaicznej. Obecnie stosowane są 3 rodzaje ogniw, 2 pierwsze zbudowane są z kryształków krzemowych (monokrystaliczne i polikrystaliczne), natomiast najnowszej generacji to ogniwa cienkowarstwowe (amorficzne). Poszczególne ogniwa tworzą panel, a te łączone są w moduły. Ich zadaniem jest przetwarzanie energii słonecznej w prąd stały.

Inwerter zwany także falownikiem przetwarza prąd stały w prąd zmienny, który dostarczany jest do gniazdek. Montaż fotowoltaiki nie wymaga wymiany instalacji elektrycznej w domu. Jakość wybranych komponentów ma znaczący wpływ na działanie i niezawodność całej instalacji.

Co decyduje o opłacalności fotowoltaiki?

Fotowoltaika to inwestycja na długie lata. O jej opłacalności decyduje wiele czynników, ale najważniejszym jest firma fotowoltaiczna i jej profesjonalizm. To do niej należy opracowanie projektu, wyliczenie mocy oraz wykonanie instalacji.

Jednym z najważniejszych elementów mających wpływ na opłacalność inwestycji jest właściwe obliczenie mocy instalacji. Firma fotowoltaiczna dokonuje tego na podstawie dotychczasowych rachunków oraz mocy urządzeń znajdujących się w domu. Niedoszacowanie mocy oznacza wyższe rachunki za prąd, natomiast przeszacowanie większy koszt inwestycji i dłuższy jej czas zwrotu. Obliczając potrzebną moc, warto dodać ok. 20%, to pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie w przypadku zakupu nowych urządzeń.

Jak wybrać firmę fotowoltaiczną?

Montaż paneli fotowoltaicznych nie jest bardzo skomplikowany, ale znacznie ważniejsze jest kompleksowe świadczenie usług, a więc od projektu po obsługę serwisową i pogwarancyjną. Od tego zależy bezawaryjne funkcjonowanie instalacji i jej opłacalność.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doświadczenie firmy i jej portfolio. Im więcej zrealizowanych projektów, tym większa pewność, że firma nagle nie zniknie z rynku.

Bardzo ważnym elementem jest gwarancja. Powinna ona obejmować gwarancję producenta komponentów (z reguły 20-25 lat) na pełną ich sprawność oraz odrębną gwarancję na montaż. Dobre firmy oferują nawet 10 lat usługi serwisowej, a potem usługi pogwarancyjne po preferowanych cenach. Taka umowa gwarantuje, że ewentualne awarie będą usuwane szybko i profesjonalnie.