Woda – dlaczego jest tak potrzebna naszemu organizmowi?

Już w dzieciństwie rodzice powtarzają swoim dzieciom, że należy pić często wodę. I choć mogłoby się wydawać, że to frazes do znudzenia przekazywany z pokolenia na pokolenie, to jednak gdy zrozumiemy jak ważne dla ludzkiego organizmu jest nawodnienie, zrozumiemy również, jak ważny jest to przekaz. Dlaczego więc warto pić wodę?

Pij wodę, będziesz wielki

Oczywiście nie w dosłownym tego znaczeniu, nie mniej, zdecydowanie Twój organizm Ci za to podziękuje. Wystarczy, że zrozumiesz, że dorosły człowiek składa się w 60-70% z wody. Woda płynie we krwi, znajduje się w mózgu, w mięśniach, w komórkach, słowem, woda jest jednym z głównych budulców ludzkiego organizmu. Łatwo więc wysnuć wniosek, że niedobór wody wpływa na każdy element ludzkiego ciała. Stąd też prawda powtarzana przez pokolenia, że należy pić wodę, regularnie i w odpowiedniej ilości.

Jaką wartość woda ma dla naszego organizmu?

Wiemy już, że woda to jeden z głównych składników ludzkiego organizmu, jednak warto zrozumieć, jaki wpływ ma na funkcjonowanie poszczególnych części ciała. Zacznijmy od pracy mózgu, a więc naszego osobistego „komputera”. Nasz mózg również w dużej mierze składa się z wody, łatwo więc przewidzieć, że jej niedobór będzie wpływał negatywnie na jego funkcjonowanie. Jakie sygnały wysyła nasz mózg, by zakomunikować niedobór wody? Przede wszystkim jest to senność, osłabienie, i co ważne, bardzo często pojawia się uporczywy ból głowy. Dlatego zanim weźmiemy tabletkę przeciwbólową, spróbujmy poratować się wypiciem szklanki wody. Z pewnością organizm będzie nam za to wdzięczny. Warto wiedzieć, że na naszą koncentrację, odpowiednie nawodnienie ma również duży wpływ, dlatego zarówno w pracy, czy w szkole zawsze warto mieć ze sobą butelkę wody.

Odwodnienie organizmu jak bardzo niebezpieczne pod kątem funkcjonowania naszego mózgu, jednak warto pamiętać, że jako składnik budulcowy naszych mięśni, ma również niebagatelny wpływ na naszą kondycję. Jeśli do mięśni nie dociera odpowiednia ilość wody, niestety, ale ich zdolność działania, jak i regeneracji jest mocno ograniczona. Pamiętajmy więc by zwłaszcza podczas intensywnego treningu, nie zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Pamiętajmy również o tym, że woda znajduje się w przestrzeniach międzykręgowych, innymi słowy, ma niebagatelny wpływ na stan naszego kręgosłupa. Jeśli nie nawadniamy w odpowiedni sposób naszego organizmu, możemy odczuwać często ból i dyskomfort w jego okolicy.

Jaką wodę należy pić?

Warto pamiętać, by wodę pić regularnie i w odpowiedniej ilości. Jeśli nie ćwiczymy, przyjmuje się, że należy wypić ok. 2 litry dziennie. Jeśli uprawiamy sport, należy w przerwach nawadniać regularnie nasz organizm. Pamiętajmy, że podczas ćwiczeń jesteśmy wyjątkowo narażeni na odwodnienie, a nasze mięśnie, by dobrze funkcjonowały muszą otrzymywać odpowiednią dawkę wody.

Jaką wodę powinniśmy pić? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależna od tego jaki tryb życia prowadzimy, w jakim jesteśmy wieku, jakie dolegliwości nam towarzyszą na co dzień. Ważne są też nasze preferencje żywieniowe. Jeśli na co dzień staramy się prowadzić zdrowy tryb życia, wprowadzamy zbilansowaną dietę, i zależy nam na równowadze składników odżywczych, z pewnością dobrym wyborem będzie woda źródlana. Jest to świetny wybór nie tylko ze względu na walory odżywcze, ale również walory smakowe. Co ważne, woda źródlana może być pita praktycznie przez wszystkich, a więc zarówno przez kobiety w ciąży, niemowlęta, dorosłych i osoby starsze, które szczególnie muszą uważać na przyjmowane składniki w swojej diecie.

Jeśli więc zależy nam na dobrym samopoczuciu, sprawnym umyśle i ciele, miejmy zawsze butelkę wody przy sobie, i nie dopuszczajmy do odwodnienia naszego organizmu.