Wygodne dresy damskie – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Dresy stały się bardzo modne w ostatnich sezonach, ale niestety – nie każdy przyjemny dla oka fason jest przyjemny również dla ciała. Właśnie dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnego kompletu. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Jaki dres to wygodny dres?

Prawdopodobnie każdy zauważył już, że rola dresów zmieniła się w ciągu ostatnich lat. Wcześniej były ubraniem typowo do uprawiania sportu i odpoczynku. W związku z tym komplety musiały być przede wszystkim wygodne.

Teraz dresy zmieniły swoją funkcję. Stały się modną opcją na co dzień, ważną częścią streetwearowego stylu. Dlatego też producenci przywiązują coraz mniejszą wagę do wygody – priorytetem jest wygląd. W efekcie, kupując zestaw dla siebie, nie można mieć pewności, że dres będzie wygodny. Zatem na co należy zwrócić uwagę, aby się nie rozczarować?

Po pierwsze, materiał

Materiał jest pierwszą rzeczą, jaką trzeba mieć na uwadze nie tylko podczas wyboru dresów, ale ubrań w ogóle. To od niego zależy, czy komplet będzie przyjemny dla skóry i praktyczny, czyli też wygodny.

Klasyczne dresy powstają z tzw. dzianiny dresowej. Do jej stworzenia wykorzystuje się głównie bawełnę, dzięki czemu są to zestawy miękkie i niedrażniące. Dodatkowo bawełniane komplety mają też to do siebie, że pozwalają skórze oddychać, więc nie trzeba martwić się wilgocią. Prawdopodobnie właśnie dlatego do dzisiaj większość dresów powstaje z bawełny.

Niemniej, bardzo modne są też inne materiały. Wystarczy przyjrzeć się pierwszej lepszej ofercie, aby zauważyć, że obecnie na topie są choćby zestawy z weluru. Sprawdź np. dresy damskie w PtakModa. Znajdziesz tam welurowe propozycje od wielu różnych producentów, co stanowi cenną wskazówkę odnośnie mody. Ale czy taki materiał jest dobry?

I tak, i nie. Welur może być stworzony z materiałów syntetycznych, ale też z bawełny. Jego największymi zaletami są wyjątkowa miękkość i niepowtarzalna faktura. Niemniej, dres z weluru jest dość ciepły. Sprawdzi się więc głównie w sezonie jesienno-wiosennym, przez co jego uniwersalność jest niewielka.

Trzeba też podkreślić, że każdy komplet z materiałów sztucznych lub syntetycznych może być drażniący. Alergicy muszą więc zachować szczególną uwagę.

Po drugie, fason

Wygodny dres to taki, który nie krępuje ruchów. Musi dobrze leżeć, ale co ważne: nie może być ani za luźny, ani zbyt obcisły. Co prawda zależy to też od indywidualnych preferencji, ale z pewnością należy unikać przesady w którąś ze stron. Wyjątkiem mogą być modele celowo za duże (oversize), przy czym muszą być starannie skrojone. Źle wykonany oversize będzie ograniczać ruchy.

Na rynku można też spotkać mniej oczywiste komplety np. z crop topami. Takie fasony mają bardzo różne opinie: jedni je kochają, inni nienawidzą. Należy więc zastanowić się nad własnymi upodobaniami i zadecydować, czy taki krój ma szansę się sprawdzić. Poza tym trzeba też pamiętać, że każdy fason pasuje nieco innym sylwetkom. Może to być cenna wskazówka co do wyboru i wygody noszenia. Np. jeśli nie przepadasz za swoim brzuchem, wybór crop topu nie ma sensu, bo nie będziesz się w nim dobrze czuć.

Po trzecie, styl

Co ma styl do wygody? Wbrew pozorom całkiem sporo, bo to właśnie od naszego samopoczucia zależy komfort noszenia. Innymi słowy, nosząc coś modnego, ale niekoniecznie w Twoim guście, będziesz czuć niepewność i dyskomfort. Analogicznie w przypadku innych złe wrażenia mogą wiązać się z noszeniem czegoś, co jest niemodne. Trzeba więc zachować świadomość dwóch rzeczy: trendów oraz własnych upodobań.

Jakie dresy są modne?

Aktualnie kolekcje dresów damskich są bardzo zróżnicowane, ale wciąż można wymienić kilka trendów, które niewątpliwie warto mieć na oku. Jednym z nich są np. kolory – im więcej, im bardziej żywo i wyraziście, tym lepiej.

Jednocześnie wciąż modne są komplety w cielistych kolorach (nude), chociaż wiosną i latem na pewno ustąpią miejsca barwom bardziej szalonym. Należy też pamiętać, że kolor to nie wszystko, bo wiele zależy również od kroju. Do modnych fasonów należy zaliczyć te nieoczywiste np. imitujące ubrania casualowe lub nawet eleganckie.