Czy domy szkieletowe zrewolucjonizują współczesne budownictwo?

Choć w mroźnej Kanadzie i krajach skandynawskich konstrukcje z drewna można spotkać na każdym kroku, w Polsce dopiero powoli zdobywają rynek. Coraz częściej jednak można zauważyć zainteresowanie domami szkieletowymi. Skąd bierze się rosnąca popularność budowli drewnianych i jak wpłynie ona na przyszłość budownictwa?

Domy szkieletowe gotowe w trzy miesiące

Do niedawna proces budowy domu wielu osobom kojarzył się z wieloletnią inwestycją. Załatwianie spraw w urzędach, dobór różnych ekip i specjalistów, a także pilnowanie terminów było bolączką tysięcy inwestorów. Nierzadko zdarzało się, że proces budowy domu rozciągał się w czasie, a pieniądze zebrane na inwestycję rozpływały się na inne wydatki. Dodatkowo w tym czasie oprócz opłat związanych z budową konieczne jest opłacanie mieszkania, w którym żyje się do momentu odbioru domu.  Odpowiedzią na te problemy okazały się domy szkieletowe.

Wybierając firmę, z którą nawiążemy współpracę dostajemy nie tylko projekt domu, ale także kompleksową obsługę. Wykonawca od początku do końca zajmuje się budową domu, sprowadzeniem materiałów, zatrudnieniem fachowców oraz prowadzeniem dokumentacji budowlanej. Dzięki temu nie musimy martwić się rosnącymi zobowiązaniami i nadmiarem obowiązków – wszystkiego dopilnuje za nas generalny wykonawca.

Dzięki technologii szkieletowej, większość elementów do montażu przygotowywana jest w zakładzie producenta. To sprawia, że ekipa budowlana składa już gotowe prefabrykaty, znacznie ograniczając czas budowy domu. Dziś w zaledwie dziesięć tygodni można postawić gotowy do zamieszkania, całoroczny dom drewniany o powierzchni 100 metrów kwadratowych. To znacznie ogranicza dodatkowe koszty związane z budową i sprawia, że coraz więcej osób chętnie sięga po tego typu rozwiązanie.

Zalety konstrukcji z drewna

Niestety, w naszym kraju na temat domów szkieletowych narosło mnóstwo szkodliwych mitów. Mówi się, że domy drewniane są zimne, cechują się słabą trwałością oraz kiepską izolacją akustyczną. Tymczasem rzeczywistość jest zgoła inna.

Nie bez powodu Kanadyjczycy tak cenią sobie technologię szkieletową. Mroźny klimat, porywiste wiatry oraz duże opady śniegu wymaga od budynków odpowiedniej izolacji cieplnej. Dzięki specyfice konstrukcji domy drewniane zachowują się jak termos – błyskawicznie się nagrzewają i długo utrzymują komfortową temperaturę, dzięki czemu domownicy mogą oszczędzić sporo pieniędzy na ogrzewaniu. Podobnie w lecie – domy drewniane pozwalają długo cieszyć się przyjemnym chłodem.

Problemem nie jest także izolacja akustyczna – o ile wewnątrz budynku ściany są cienkie, umożliwiając prowadzenie rozmowy z innych pomieszczeń, konstrukcja drewniana doskonale izoluje od hałasów zewnętrznych. Dzięki temu do mieszkańców nie dochodzą odgłosy ulicy czy inne dźwięki pochodzące z zewnątrz.

Jeśli chodzi o trwałość – producenci dają zwykle trzydziestoletnią gwarancję na budynek. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie wszystko zacznie się sypać – na świecie do tej pory można podziwiać budowle wykonane w technologii szkieletowej sprzed kilkuset lat. Niski koszt budowy domu oraz wysoka jakość sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu inwestycję, odchodząc od budowania domów murowanych.