Zmarszczki mimiczne – jak z nimi walczyć?

Beauty woman giving botox injections.

Zmarszczki mimiczne występują jako pierwsze. Przyczyną ich powstawania są normalne ruchy mięśni twarzy, np. uśmiechanie się, unoszenie brwi, mrużenie oczu. Pojawiają się, kiedy elastyczność skóry spada wraz z wiekiem.

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Za główną przyczynę powstawania tych niedoskonałości jest śmiech, a także inne ruchy twarzy związane z wyrażaniem emocji. Zapanowanie nad takimi odruchami jest bardzo trudne, a ich efekty są widoczne dopiero, kiedy na skórze pojawią się pierwsze zmarszczki.

Pierwsze zmarszczki mogą także pojawić się z powodu niezdrowego stylu życia, na przykład nieprawidłowej diety. Niestety kobiety, które spędzają dużo czasu na solarium, również narażają się na szybsze wystąpienie oznak starzenia się skóry. Do pewnego stopnia jest to kwestia indywidualna. U niektórych osób zmarszczki pojawiają się po trzydziestce, u innych już po dwudziestym roku życia, w każdym przypadku jednak cierpi z ich powodu uroda.

Skuteczne kremy

Na rynku dostępnych jest wiele kremów na zmarszczki mimiczne. Są to preparaty kosmetyczne, których działanie polega przede wszystkim na bardzo głębokim nawilżaniu i regeneracji skóry. Niektóre z tych kosmetyków zawierają substancje, które wypełniają zmarszczki.

Dobry krem na zmarszczki mimiczne powinien również zwalczać wolne rodniki, które mogą znacznie przyspieszać proces starzenia się. Do silnych przeciwutleniaczy zaliczają się między innymi witamina C i E. Starzenie spowalnia również stosowaniu kremu zawierającego filtry przeciwsłoneczne o odpowiedniej mocy.

Domowe sposoby

Obok kremów na zmarszczki mimiczne można także stosować wiele prostych domowych sposobów, które przynoszą dobre efekty. Podstawą zdrowej skóry jest zdrowy styl życia. Warto postawić na prawidłową dietę i aktywność fizyczną, za to zrezygnować z alkoholu i innych używek. Bardzo ważne jest także wystarczające nawodnienie organizmu, dlatego należy pić dużo wody. Niewskazane jest korzystanie z solarium oraz opalanie się, ponieważ nadmierne promieniowanie słoneczne bardzo wysusza skórę.

Dobrym sposobem na zapobieganie zmarszczkom jest systematyczny masaż twarzy. Profesjonalnemu masażowi można się poddać w salonie kosmetycznym, warto jednak wykonywać go każdego dnia w domu.

Gdy wszystkie sposoby zawiodą

Krem na zmarszczki mimiczne może spowolnić proces starzenia się, ale nie zatrzyma go całkowicie. Niestety nie dokona tego nawet najzdrowszy styl życia i najlepszy kosmetyk. Kiedy sposoby stosowane w domu nie przynoszą efektów, można skorzystać z bardziej radykalnych rozwiązań oferowanych przez salony kosmetyczne i kliniki medycyny estetycznej. Jednym z nich są zabiegi medyczne, które polegają na wstrzyknięciu w skórę kwasu hialuronowego lub botoksu. Te substancje pomagają usunąć uporczywe zmarszczki w okolicy oczu i ust oraz na czole.