Arteterapia dla seniorów

W arteterapii wykorzystuje się różne rodzaje sztuki w procesie rehabilitacyjnym oraz terapeutycznym. Malarstwo, rzeźbiarstwo, taniec albo teatr to doskonały sposób zarówno na odpoczynek, jak i na poprawę zdolności manualnych oraz zdrowia psychicznego. Poznaj rodzaje arteterapii i dowiedz się, jak istotna może być w życiu seniora.

Rodzaje arteterapii

Arteterapię stosuje się zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Jest wiele możliwości obcowania ze sztuką. Plastykoterapia polega na rysowaniu, szkicowaniu oraz rzeźbieniu w masie plastycznej. Podobnym rodzajem jest chromoterapia, gdzie istotne jest przebywanie wśród różnych barw i wykonywanie prac plastycznych przy użyciu kolorowych farb i kredek. Często stosowana jest także muzykoterapia, na której pacjenci słuchają muzyki, relaksują się przy niej albo grają na instrumentach i śpiewają. Terapia z elementami tańca to choreoterapia. Przy usprawnianiu psychicznym i fizycznym pomocne będzie również czytanie lub tworzenie dzieł literackich albo słuchanie bajek albo poezji, czyli  biblioterapia. Można również oglądać filmy i później dyskutować o nich albo robić i przeglądać fotografie. Jedną z odmian arteterapii jest także hortiterapia, polegająca na przebywaniu blisko roślin, uprawie ogródka, czy tworzeniu kompozycji kwiatowych.

Dom spokojnej starości „Słowik” zapewnia wiele aktywności z zakresu Arteterapii. Podopieczni mogą brać udział w zajęciach plastycznych z artystą malarzem albo uczyć się choreografii tanecznych pod okiem zawodowego trenera i tancerza. W Rezydencji senior może również uprawiać zioła i warzywa, które później wykorzystywane są w przygotowywanych posiłkach. To doskonały sposób, aby zachować zdrowie i sprawność osoby starszej w doskonałej formie.

Korzyści z arteterapii dla osoby starszej

Arteterapia pomaga rozładować negatywne emocje, zrelaksować się i wyciszyć. To także sposób na poprawę zdolności manualnych i fizycznych, utrzymanie sprawności intelektualnej oraz łagodzenie objawów demencji. Zajęcia odbywają się w podobnej grupie wiekowej, co daje okazję do nawiązania nowych znajomości, a nawet przyjaźni. Pozwala to zapobiegać poczuciu osamotnienia. Dodatkowo przebywanie ze sztuką pomaga wyrazić swoje uczucia i emocje, łagodzi lęk i stres, a nawet ułatwia zasypianie. Zajęcia poprawiają także koncentrację i pobudzają wyobraźnię, a niektóre pozwalają lepiej dbać kondycję i zdrowie fizyczne.

Zadbaj o sprawność intelektualną oraz fizyczną osoby starszej. Zajęcia z arteterapii to doskonały sposób na relaks, utrzymanie kontaktów towarzyskich oraz osiągnięcie wewnętrznego spokoju. Arteterapia zapewni pozytywną energię i uśmiech na twarzy seniora.