Jak z reklamy – trzy kroki do idealnej kąpieli niemowlęcia

Sielankowe obrazki przedstawiające uśmiechniętych młodych rodziców kąpiących niemowlę – tak większość z nas wyobraża sobie pierwsze chwile z maluszkiem w domu. Jeśli w Waszym przypadku rzeczywistość wygląda nieco inaczej lub macie obawy czy te wizje mają coś wspólnego z prawdziwym życiem, spokojnie przygotujecie się do tego momentu. Wtedy stwierdzicie, że ta uśmiechnięta rodzina z obrazka – to Wy!

Jak ułatwić sobie życie – wanienka ze stojakiem

Dobre przygotowanie miejsca do kąpieli maluszka to połowa sukcesu: wygodna dla dziecka i rodziców wanienka ze stojakiem, który pozwoli odpowiednio dopasować wysokość lub wanienka ze stojakiem i przewijakiem, to świetny pomysł do każdej przestrzeni.

Jaką przewagę ma wanienka dla dziecka ze stojakiem? Przede wszystkim, stabilny, specjalnie zaprojektowany stojak, jest na ogół bardziej bezpieczny niż wanienka stojąca na blacie, krześle lub innym meblu. Poza tym, wanienka ze stojakiem bywa wybawieniem dla zmęczonych pleców mamy i taty – ustawiona na odpowiedniej wysokości ograniczy nadmierne schylanie do minimum.

Wyjęty z kąpieli maluszek musi zostać szybko otulony miękkim ręcznikiem z kapturkiem i ułożony na przewijaku lub innym miejscu przygotowanym dla dziecka do dalszych czynności pielęgnacyjnych. Wygodne i kompaktowe rozwiązanie to wanienka ze stojakiem i przewijakiem. Taki zintegrowany mebelek jest super wygodny dla rodziców, którzy w czasie całego rytuału mają wszystko pod ręką: wanienka jest zwykle wysuwana spod przewijaka, który jest dodatkowo wyposażony w wygodne półki i schowki na pieluszki, ubranka, kosmetyki i pozostałe akcesoria do pielęgnacji malucha. Wanienka ze stojakiem i przewijakiem wyposażona dodatkowo w kółka jest kompaktowym i mobilnym rozwiązaniem, które dopasuje się do potrzeb Waszej rodziny.

Wanienka ze stojakiem nie jest z nim zwykle zintegrowana – możecie dokupić stojak uniwersalny, a po kąpieli zdjąć wanienkę i przechowywać stojak złożony. To sprytne i proste rozwiązanie pozwala oszczędzać miejsce i plecy rodziców.

Ciepło – jak w domu…

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na wanienkę wolno stojącą, wanienkę ze stojakiem czy wanienkę z przewijakiem, maluszek musi mieć zapewnione optymalne warunki – odpowiednia temperatury wody i wnętrza są kluczowe dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Jego system termoregulacyjny dopiero się rozwija, maluch zatem łatwo marznie i łatwo się przegrzewa. Termometr do wody jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż sprawdzanie jej temperatury łokciem, szczególnie w przypadku niedoświadczonych jeszcze rodziców.  Temperatura we wnętrzu powinna wynosić ok. 23-25°C.

Szczęśliwy rodzic – szczęśliwe dziecko

Na koniec pamiętajcie – dziecko czuje Wasz stres. Jeśli dobrze zorganizowaliście przestrzeń, macie wygodną wanienkę ze stojakiem lub wygodny i stabilny przewijak, na którym ustawicie wanienkę,  sprawdziliście temperaturę wody i wnętrza i przygotowaliście ręczniczek, pieluszki, ubranka i kosmetyki – możecie się zrelaksować! Widząc uśmiech na Waszych twarzach maluch łatwiej się odpręży, a spokojna atmosfera udzieli się i jemu.