Latem uważaj na infekcje!

Lato większości z nas kojarzy się z piękną, słoneczną pogodą. To czas beztroskich zabaw i nabierania odporności – dzięki słońcu, świeżym owocom i warzywom, aktywności fizycznej. Mimo tej letniej sielanki istnieją jednak choroby, które zdecydowanie częściej diagnozowane są latem. Poznajmy ich objawy i dowiedzmy się, jak sobie z nimi radzić.

Letnie choroby dziecięce

Letnie infekcje mogą się przydarzyć każdemu. Najczęściej zapadają na nie nasze dzieci, ale i nam, dorosłym, zdarza się gorsze samopoczucie na słonecznym urlopie. Jakie są najczęstsze letnie przypadłości?

  • Angina – ostre zapalenie gardła wywołane przez bakterie (paciorkowce, gronkowce lub pneumokoki). Charakteryzuje się silnym bólem gardła, który utrudnia jedzenie, a nawet przełykanie śliny. Migdałki są obrzęknięte, często pojawia się na nich biały nalot. Pojawia się kaszel, a węzły chłonne na szyi często są powiększone. Temperatura ciała jest nieznacznie podwyższona. Jeśli zauważymy u siebie lub u dziecka podobne objawy, konieczna będzie wizyta u lekarza. Najczęstszą przyczyną anginy są paciorkowce, dlatego leczy się ją antybiotykiem. Stosuje się też leki przeciwbólowe, tabletki do ssania, a gdy węzły chłonne dokuczają, warto zrobić ciepłe okłady na szyje. Dziecko powinno zostać w domu, ponieważ angina to choroba zakaźna, która przenosi się na drugiego człowieka droga kropelkową.
  • Zapalenie gardła – wirusy i bakterie ciągle są w pobliżu, korzystają ze sprzyjających warunków, aby zaatakować. Gardło nie lubi nagłych zmian temperatury. Klimatyzacja, picie zimnego napoju, jedzenie lodów w upalne dni – wszystko to sprzyja chorobom gardła. Jeśli maluch skarży się na ból gardła, podawaj mu tabletki do ssania. Sprawdzą się też płukanki. Gdy ból po kilku dniach nie przechodzi i pojawia się temperatura, należy udać się do pediatry.
  • Zapalenie ucha zewnętrznego – latem często się zdarza ból uszu. Jego pojawieniu się sprzyja nie tylko katar, ale i klimatyzacja, kąpiele w basenie, jeziorze czy morzu. Najczęściej to tzw. ucho pływaka, czyli zapalenie ucha zewnętrznego. Gdy dziecko zaczyna się skarżyć na ból ucha, nie lekceważmy tego. Warto od razu zastosować spray do uszu, który uśmierzy ból i załagodzi podrażnienie. Gdy dolegliwości nie ustępują, warto wybrać się z dzieckiem do laryngologa – być może potrzebne będzie zastosowanie antybiotyku.
  • Alergia, zapalenie spojówek – latem przyczyną alergii mogą być pyłki drzew, traw oraz zarodniki grzybów pleśniowych. Objawy uczulenia to wodnisty katar, wysypka, swędzenie gardła, łzawienie i swędzenie oczu, a nawet zapalenie spojówek.