Pomoc osobie na wózku inwalidzkim – 5 rad, jak zadbać o kręgosłup opiekuna

Opieka nad chorym (np. niepełnosprawnym ruchowo) wymaga wykonywania czynności, takich jak: mycie, przebieranie oraz przemieszczanie. Jeśli mieszkanie lub dom nie są do tego przystosowane, to sam wózek inwalidzki tego nie ułatwi. Należy również pamiętać, że szczególnie opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych narażeni są na kłopoty ze zdrowiem np. dyskopatie, nadwyrężony kręgosłup.

Pomóc mogą jednak różne przedmioty i urządzenia, dzięki którym osoba niepełnosprawna może samodzielnie poruszać się na wózku, ale też takie, które zmniejszają wysiłek osoby opiekującej się niepełnosprawnym dorosłym, np. podczas podnoszenia chorego. Jest to bardzo dobrej jakości sprzęt, który może ułatwić codzienne funkcjonowanie.

Opieka nad chorym: 5 rad, jak zadbać o kręgosłup opiekuna

Rada nr 1 – schodołaz

Schodołaz pozwala na pokonanie barier architektonicznych, które występują praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu. Największą barierę do pokonania dla osób niepełnosprawnych stanowią schody. Jest to sprzęt, który dostępny jest w dwóch wersjach, gdyż do wyboru jest schodołaz kroczący albo gąsienicowy. Schodołaz kroczący będzie pokonywał schodek za schodkiem, a pacjent siedzi na specjalnym krzesełku wbudowanym w schodołaz i może przemieszczać się w górę lub dół. Natomiast schodołaz gąsienicowy pozwala na swobodne wjazd i zjazd chorego po schodach na własnym wózku inwalidzkim, który jest wpięty w urządzenie.

Rada nr 2 – podnośnik sufitowy

Aby opiekować się osobą niepełnosprawną, trzeba mieć bardzo dużo siły. Chorego trzeba przenosić, np. z wózka na łóżko albo do wanny. Takie codzienne dźwiganie może zakończyć się problemami zdrowotnymi opiekuna – najbardziej cierpi jego kręgosłup, dlatego często pojawiają się wady postawy (skolioza), dyskopatia itp. Dlatego warto wykorzystać podnośnik sufitowy dla niepełnosprawnych. Taki podnośnik jest konstrukcją, która składa się z elastycznego siedziska, sterownika ręcznego z akumulatorem oraz szyn, które montuje się na suficie.

Rada nr 3 – folia i mata poślizgowa

Dzięki nim można łatwiej przesuwać i zmieniać pozycję, np. na łóżku osoby niepełnosprawnej. Mata poślizgowa pozwala przemieszczać chorego na łóżku, a folia poślizgowa doskonale sprawdza się w opiece nad osobą leżącą, niepełnosprawną ruchowo albo osobą starszą.

Rada nr 4 – dysk obrotowy

Dzięki niemu opiekun może obracać chorego w pozycji siedzącej na łóżku lub krześle. Dostępny jest w wersji miękkiej i twardej. Ta konstrukcja dobierana jest w zależności od tego, czy chory jest w pozycji siedzącej, leżącej albo, czy może stanąć.

Rada nr 5 – przystosowana łazienka

Łazienka, która będzie przystosowana dla osoby niepełnosprawnej, ułatwi wykonywanie czynności higienicznych. W takiej łazience warto, aby znalazły się m.in. taboret prysznicowy albo ławeczka wannowa, ale też sprawdzają się uchwyty wannowe lub poręcze, a także wózek prysznicowo-toaletowy.

Zobacz także: Opieka długoterminowa w warunkach domowych – o czym należy pamiętać?