Uciążliwy ból – poznaj jego przyczynę i zwalcz go u źródła!

Ból towarzyszy nam od dziecka. Tuż po urodzeniu i w pierwszym okresie życia dzieci nie umieją jeszcze komunikować światu, co im dolega. Wraz z wiekiem uczą się natomiast rozpoznawać czym jest ból i informować o nim otoczenie. W przypadku dorosłych osób zwykle komunikacja ta ogranicza się jedynie do wąskiego grona domowników. Uważamy bowiem, że sami doskonale poradzimy sobie z przyczyną bólu i już po krótkiej chwili zapomnimy o tych uciążliwych dolegliwościach. A tymczasem – ból jest naturalną reakcją organizmu, której nie powinniśmy ignorować, zarówno w przypadku dziecka, jak i osoby dorosłej!

Co wywołuje nawracający ból?

Przyczyn bólu jest wiele. Wszystko bowiem zależy od indywidualnych cech organizmu samego pacjenta, przebytych chorób i urazów, operacji, przyjmowanych leków itp. Mimo tak dużego zróżnicowania, które niejednokrotnie utrudnia odkrycie prawdziwej przyczyny bólu, warto dokładnie przyjrzeć się temu zagadnieniu i w momencie kolejnego ataku – móc sięgnąć po skuteczną pomoc.

Wśród najczęściej występujących przyczyn dokuczliwego bólu są między innymi:

  • migrena
  • menstruacja
  • reumatyzm
  • choroby zwyrodnieniowe
  • urazy mechaniczne
  • niedokrwienie
  • nowotwory
  • stany zapalne
  • stres, brak czasu na sen i regenerację organizmu
  • używki – papierosy czy alkohol

Wśród tak wielu przyczyn, trudno od razu rozpoznać przyczynę bólu. Właśnie dlatego niezbędna jest wnikliwa obserwacja własnego organizmu, a w przypadku częstych nawrotów tego rodzaju przypadłości – konsultacja ze specjalistą, który zleci dodatkowe badania, mające na celu poznanie źródła bólu. 

 

Popularne rodzaje bólu

Wiadomo także, że nie każdy ból jest dokładnie taki sam. Choćby ta różnica pomaga osobom nieoświadczonym określić, co dzieje się z organizmem i jeszcze lepiej dobrać preparaty, które pozwolą zapomnieć o dotychczasowych problemach. Bardzo często pomocą doraźną są farmaceutyki, w tym na przykład Ibuprom – https://www.apteka-melissa.pl/produkt/ibuprom-max-48-tabl,2941.html, które zwierają substancję czynną, mającą działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. To ona silnie działa na cały organizm i w krótkim czasie pomaga znacząco zmniejszyć, a bardzo często nawet zupełnie zniwelować ból.

Do całkowitego rozpoznania i odkrycia przyczyny bólu, niezbędne jest także określenie jego rodzaju. Najczęściej pacjenci opisują swoje dolegliwości jako ból stały, falowy, ostry lub epizodyczny – ze względu na czas trwania. Nie bez znaczenia są także odczucia, jakie on powoduje, jak choćby ucisk, pieczenie, pulsacje, uczucie rwania i rozdzierania. Dzięki temu łatwiej, nawet w domowych warunkach, rozpoznać, z jakim bólem mamy do czynienia. To pomaga także w czasie wizyty u lekarza, który już po pierwszym wywiadzie ma wystarczającą ilość informacji, aby podjąć działania zmierzające ku poprawie stanu zdrowia.

Ból nie jest niczym złym – to podrażnienie receptorów znajdujących się na całym ciele. Ta w pełni naturalna reakcja organizmu informuje nas o jakimś, nawet drobnym niebezpieczeństwie, o tym, że dzieje się coś, co wymaga obserwacji. Ból nie jest jednoznaczny tylko z poważną chorobą czy nieodwracalnymi zmianami, jednak w żadnej fazie nie należy go ignorować! Jeśli trwa zbyt długo, jest wyjątkowo silny lub utrudnia codzienne funkcjonowanie – może odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu. To najlepszy czas, aby jak najszybciej rozpocząć poszukiwania źródła bólu i podjąć działania dzięki którym szybko o nim zapomnimy!