Piękne i zadbane stopy latem

„Jak nas widzą tak nas piszą” – mawiały nasze babcie. Paznokcie u stóp i dłoni wydają się być drobiazgiem, jednak często rzucają się w oczy jako pierwsze, szczególnie latem, gdy rezygnujemy z pełnego obuwia na rzecz sandał i japonek. Pięknie zadbane stopy mogą być prawdziwą ozdobą – wystarczy poświęcić im kilka chwil. Przy pomocy zaledwie kilku przyrządów można wykonywać proste zabiegi w domu lub udać się do gabinetu kosmetycznego na relaksującą wizytę. Co więcej, regularnie wykonywany pedicure pomoże pomoże uniknąć odcisków, odparzeń czy pękających pięt.

Przygotowanie stóp do pedicure

Pamiętaj o prawidłowym zmyciu starego lakieru! Ważnym krokiem jest zmiękczenie skóry i paznokci, w czym pomoże ciepła woda z dodatkiem soli leczniczej, olejków lub zwykłego szarego mydła. Mocz stopy przez około 10-15 minut po czym dokładnie osusz ręcznikiem, nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Delikatnie zetrzyj zrogowaciały naskórek za pomocą papierowego pilniczka lub specjalnej tarki.

Obcinanie

Paznokcie obcinaj prosto by uzyskać kształt łopatki – okrągły kształt może skutkować ich późniejszym wrastaniem. Ważne jest, by nie obcinać paznokcia przy samej skórze. Za pomocą szklanego, granitowego lub papierowego pilniczka delikatnie wygładź brzegi paznokcia, żeby nie były zbyt ostre. Metalowe pilniki są od lat bardzo popularne, lecz, niestety, mogą rozwarstwiać płytkę.

Skórki

Po każdej kąpieli delikatnie odsuwamy skórki i usuwamy martwy naskórek za pomocą drewnianej szpatułki, którą znajdziesz w każdym sklepie kosmetycznym. Ich wycinanie lepiej pozostawić kosmetyczce, gdyż może ono prowadzić do skaleczeń a nawet zakażeń. Jeśli masz problem z twardymi skórkami, użyj specjalnego płynu do ich zmiękczania

Odtłuszczanie

Odtłuszczanie płytki paznokcia przed malowaniem to bardzo ważny krok, dzięki któremu lakier utrzyma się o wiele dłużej i nie będzie odpryskiwał. Gabinety kosmetyczne posiadają specjalne odtłuszczacze – w domu możesz w tym celu użyć na przykład spirytusu lub octu. Od czasu do czasu wypoleruj paznokcie za pomocą papierowego bloczka. Pamiętaj jednak, że pocierając zbyt mocno możesz uszkodzić warstwę ochronną paznokci. Nie poleruj ich także częściej niż raz na dwa tygodnie by nie osłabić płytki i nie doprowadzić do jej zwiększonej łamliwości.

Malowanie

Przed przystąpieniem do malowania warto jest ogrzać lakier w dłoniach, co znacznie ułatwi jego mieszanie. Bardzo przydatny jest piankowy separator, dzięki któremu unikniesz przypadkowego zabrudzenia lakierem skóry stóp i ubrań oraz nieestetycznych odbić na paznokciach. Jeśli decydujesz się na ciemne kolory, najpierw nałóż primer, który zapobiega odbarwianiu się płytki. Zawsze nakładaj dwie cienkie warstwy lakieru – będą one o wiele bardziej wytrzymałe niż jedna, gruba warstwa! Przed nałożeniem drugiej warstwy odczekaj kilka chwil aż dobrze wyschnie. Na koniec pokryj paznokcie utwardzaczem, aby uniknąć odpryskiwania się lakieru.

Nieprawidłowa pielęgnacja stóp może skutkować nieprzyjemnymi lecz niestety dosyć często spotykanymi dolegliwościami, jak na przykład grzybica, zanokcica czy wrastanie paznokcia. Część z nich powodowana jest nieprawidłowo wykonywanym pedicurem, więc jeżeli nie czujesz się pewnie wykonując zabiegi w domowych warunkach, lepiej udać się do specjalisty. Salony kosmetyczne oferują szeroki wachlarz zabiegów. Na wizytę możesz umówić się osobiście lub skorzystać ze stron internetowych lub aplikacji jak na przykład Moment.pl. Bez problemu odnajdziesz tam listę lokalizacji i pełen opis oferowanych usług, a także porady, które pomogą Ci prawidłowo zadbać o swoje zdrowie i urodę.