Domowe sposoby na bóle miesiączkowe

Ból menstruacyjny – znają go tylko kobiety i tylko one dobrze wiedzą, jak bardzo może być uciążliwy i nie pozwala o sobie zapomnieć. Czasem może nawet zdarzyć się, że ból tego pochodzenia potrafi skutecznie wykluczyć kobietę z normalnego życia, powodując tym samym dodatkowy dyskomfort. W TE dni masz prawo czuć się gorzej. Masz prawo ponarzekać, nie mieć humoru czy ochoty na jakiekolwiek spotkania. Pamiętaj jednak, że istnieją pewne domowe sposoby na bóle miesiączkowe, dzięki którym szybko odzyskasz dobre samopoczucie i wrócisz do pełni sił.

Ból menstruacyjny – jakie są inne objawy miesiączki?

Co miesiąc wiele kobiet boryka się z problemem bolesnych menstruacji. Dolegliwości bólowe najczęściej zaczynają pojawiać się kilka godzin przed miesiączką lub zaraz po wystąpieniu krwawienia i utrzymują się nawet do 2-3 dni. Ból – początkowo o nieznacznym stopniu nasilenia jest odczuwalny w okolicy podbrzusza, a gdy staje się coraz silniejszy, może promieniować do pachwin oraz odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.

Za powstanie bólu menstruacyjnego odpowiedzialne są nagłe i silne skurcze macicy. Nie jest to jednak jedyny objaw miesiączki. Mogą jej bowiem towarzyszyć również nudności, konieczność częstszego oddawania moczu, biegunki. W trakcie miesiączki, wiele kobiet ma wyraźnie pogorszone samopoczucie i boryka się z ogólnym osłabieniem organizmu. Jeśli menstruacje są bardzo bolesne, mogą także prowadzić do omdleń.

Choć w takiej sytuacji zawsze można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe (znajdziesz je na https://www.doz.pl/apteka/k4306-Bol_menstruacyjny), warto wspomagać się również pewnymi domowymi metodami, o których mowa w dalszej części artykułu.

Jak złagodzić ból miesiączkowy: stosuj ciepłe okłady

Ciepłe okłady to jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na bóle miesiączkowe. Trzeba pamiętać jednak o tym, że w przypadku kobiet, które mają obfite miesiączki, ciepłe okłady nie są wskazane, ponieważ mogłyby nasilić krwawienie. W każdym innym przypadku, działają rozkurczowo, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe.

Do przygotowania takiego okładu możesz z powodzeniem wykorzystać tradycyjny termofor. Wypełnij go ciepłą (nie gorącą!) wodą i przykładaj do podbrzusza przez kilka minut – to powinno złagodzić ból i przynieść ukojenie. Jeśli nie masz w domu termofora, zastąp go zwykłą butelką z wodą. Dodatkowo możesz owinąć ją np. ręcznikiem, dzięki czemu się nie poparzysz. Dobrym pomysłem, jest również masaż brzucha – rób to delikatnie, okrężnymi ruchami. Dzięki temu ból powinien szybciej ustąpić.

Wskazówka!

Nie masz pod ręką ani termofora, ani też pustej butelki? To żaden problem! Prowizoryczny termofor możesz zrobić ze skarpetki i ryżu. Wsyp ryż do skarpetki, zawiąż ją i włóż na około minutę do mikrofalówki. Ciepły okład przykładaj do bolącego miejsca do czasu wystygnięcia ziarenek ryżu.

Jak złagodzić ból brzucha: pij napary i herbaty ziołowe

Starym, sprawdzonym sposobem na bóle menstruacyjne są różnego rodzaju napary i herbaty ziołowe, które działają rozkurczowo. Szczególnie polecana jest mięta pieprzowa, rumianek, nagietek, ale skuteczne w walce z dolegliwościami bólowymi są także liście malin.

  • Napar z rumianku – parzenie

Lekko słodki, przyjemnie ziołowy napar z rumianku powinien złagodzić ból menstruacyjny. Do jego przygotowania możesz użyć gotową herbatę rumiankową w saszetkach, ale równie dobrze sprawdzi się susz. W drugim przypadku, czubatą łyżkę rumianku wystarczy wsypać do kubka i zalać 250-300 ml gorącej wody. Napar powinien parzyć się pod przykryciem przez około kwadrans. Po upływie tego czasu, przecedź go i wypij.

Uwaga: zioła należy stosować z umiarem, a osoby, które dodatkowo przyjmują różnego rodzaju leki, powinny wcześniej skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.

Jak złagodzić ból miesiączkowy: ćwiczenia

„Sport to zdrowie” – to prawda, ale w trakcie okresu lepiej podchodzić do tego ostrożnie, żeby nie nasilić krwawienia. Łagodne ćwiczenia relaksacyjne i krążeniowo-oddechowe są jednak bardzo dobrym pomysłem. Szczególnie wskazana jest joga i medytacja – obie te rzeczy redukują poziom stresu, a tym samym mogą mieć korzystny wpływ na Twoje samopoczucie podczas miesiączki. Warto również pójść na spacer i wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających. W TE dni nie musisz rezygnować również z pilatesu, krótkiego marszobiegu czy stretchingu. Tego typu ćwiczenia pobudzą krążenie, świetnie dotlenią organizm i przyniosą przyjemne uczucie odprężenia.

Powyższe metody nie są jedynymi, które mogą pomóc Ci złagodzić ból menstruacyjny. Pamiętaj o tym, że równie duże znaczenie ma m.in. lekkostrawna dieta bogata np. w wapń oraz odpowiednia ilość snu i relaksu (hormony stresu mogą przyczyniać się do nasilania dolegliwości bólowych). Jeśli jednak leki przeciwbólowe i domowe sposoby zawiodą, udaj się do ginekologa, który pomoże Ci poradzić sobie z tym problemem.

Artykuł sponsorowany