Biegunka u dziecka, jak sobie z nią radzić?

Każdy rodzic powinien być przygotowany na pojawienie się biegunki u dziecka. To dość częsta dolegliwość u maluchów. Przyczyn jej występowania może być kilka, zazwyczaj jest łatwa do opanowania za pomocą dostępnych środków. Czasami jednak może się zdarzyć, że biegunka trwa dłużej – wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Przyczyny biegunki u dziecka

Pojawienie się biegunki u dziecka może mieć kilka przyczyn. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć:

  • Grypa żołądkowa – potocznie „jelitówka”. To zaraźliwa choroba, którą najczęściej wywołują rotawirusy. Do zakażeń dochodzi drogą kropelkową. Infekcji często towarzyszą wymioty, wysoka gorączka i dreszcze.
  • Zatrucie pokarmowe – najczęściej wywołuje je bakteria Salmonelli, która obecna jest w pożywieniu. Objawami charakterystycznymi dla zatrucia jest silny ból brzucha, wymioty, biegunka i gorączką.
  • Alergia – najczęstszym objawem nietolerancji pokarmowych jest biegunka. Warto zaobserwować, które produkty w diecie dziecka są przyczyną takiego stanu. Należy je bezwzględnie usunąć z jadłospisu.

 

Jak leczyć biegunkę u dziecka? Poznajmy kilka ważnych zasad

Leczenie biegunki u dziecka powinno przebiegać rozsądnie i z głową. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem!

  • Probiotyk – pomoże w namnażaniu dobroczynnych bakterii, chroniących nasze jelita. Ochroni nasze dziecko przed nadmierną utratą wody i składników mineralnych z organizmu.
  • Nawadnianie – bardzo ważne jest uzupełnianie płynów, aby nie doszło do odwodnienia.
  • Zahamowanie biegunki – jeśli biegunka jest bardzo intensywna, warto zgłosić się do lekarza, który przepisze preparat na jej zahamowanie.
  • Uzupełnianie elektrolitów – produkty bogate w elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdziemy je w aptekach.

 

Profilaktyka, czyli jak zapobiec biegunce u dziecka?

Nie zawsze udaje nam się ustrzec dziecko przed tą przypadłością. Warto jednak nauczyć malucha zasad higieny. Mycie rąk po każdym przyjściu z dworu do domu, po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem to podstawa. Przekażmy dziecku, że nie należy jeść brudnych warzyw czy owoców, nie wolno wkładać brudnych rąk do buzi. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie wolno jeść spleśniałych produktów żywnościowych – odcięcie nadgniłego kawałka też nie pomoże! Dzięki tym kilku metodom zmniejszymy ryzyko pojawienia się przykrych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.