Znalezienie w Internecie dobrego lekarza wcale nie jest trudne

Coraz częściej korzystamy z Internetu do ułatwiania sobie życia. Wyszukujemy w nim przepisy na interesujące dania, oglądamy poradniki, które pomogą nam rozwiązać problem z cieknącym kranem czy wyprać plamę z białej koszulki, sprawdzamy opinie recenzentów na temat nowego filmu. Wielu z nas wykorzystuje też sieć do wyszukania specjalisty, który pomoże nam w przypadku problemów ze zdrowiem. Znalezienie właściwego lekarza to nie byle błahostka, powinniśmy więc przykładać do tego szczególną uwagę.

Szukanie lekarza w sieci? Nic strasznego

Oczywiście, nie chodzi o to, abyśmy godzinami wertowali kolejne strony z opiniami na temat lekarzy i przeszukiwali całą historię ich kariery zawodowej, zanim podejmiemy swoją decyzję. Znalezienie dobrego lekarza jest łatwiejsze, niż może się wydawać – wystarczy wiedzieć, gdzie szukać. Większość z nas z pewnością zna ten schemat: wpisujemy w wyszukiwarkę frazę pokroju „pediatra Warszawa”, „ortopeda Kraków”, „pulmonolog Łódź” czy „psychiatra Wrocław”, znajdujemy specjalistę pracującego w przychodni niedaleko nas, zapisujemy się na wizytę i voila – koniec zmartwień. Warto jednak brać pod uwagę inne czynniki decydujące o tym, który lekarz rzeczywiście nam pomoże, a który będzie jedynie stratą czasu i (często niemałej kwoty) pieniędzy. 

Gdzie szukać opinii o lekarzach?

Z roku na rok coraz większy procent Polaków wykorzystuje Internet do znajdywania i weryfikowania informacji o lekarzach czy lokalnych przychodniach. Co prawda często kierujemy się dobrą opinią zasłyszaną od znajomych, jednak kiedy trzeba znaleźć specjalistę w dziedzinie, w której dotąd ani my, ani nikt z naszych bliskich się nie leczył, Internet wydaje się oczywistym pierwszym wyborem. Strony takie jak znanylekarz.pl czy rankinglekarzy.pl pozwalają nam szybko zorientować się w opiniach zarówno pacjentów, jak i innych specjalistów, dzięki czemu łatwo możemy uformować swoje własne zdanie na temat danego lekarza i zadecydować, czy będzie on właściwym wyborem. Równie przydatne będzie przejrzenie strony internetowej konkretnego gabinetu czy przychodni, gdzie często znaleźć można informacje na temat szkoleń i kursów odbytych przez interesującego nas lekarza. 

Co decyduje o naszym wyborze?

Nie ma co udawać, że cena nie gra roli. Umawiając się na wizytę do lekarza w prywatnej przychodni wszyscy jesteśmy świadomi tego, że będzie to wiązało się z kosztami, żadne z nas nie chce jednak przepłacać za usługę. Wiele osób jest zawiedzionych, gdy wizyta, której koszt zamknął się w liczbie trzycyfrowej trwała jedynie parę minut i ograniczyła się do wypisania nam recepty. Nic więc dziwnego, że wiedząc o tym, że odwiedzenie gabinetu lekarskiego uszczupli nieco nasz portfel chcemy mieć pewność, że trafimy na kogoś, kto rzeczywiście nam pomoże. Równie ważna jest lokalizacja – nieważne, jak dobre opinie ma dany lekarz, jeśli przyjmuje on w przychodni oddalonej od naszego miejsca zamieszkania o dziesiątki kilometrów, istnieje duża szansa, że zdecydujemy się na kogoś z mniejszą renomą, ale pracującego o wiele bliżej.