Śruby – co warto wiedzieć o konwersji norm?

Gotówka nie gra roli? Chcecie bowiem w końcu zdecydować się na odpowiedniej jakości akcesoria do Waszych konstrukcji lub maszyn? Macie zamiar wybrać jedynie dobrej jakości śruby albo inne elementy? Kiedy przydaje się konwersja ISO/DIN/PN? Te i inne zagadnienia zostały poruszone w poniższym artykule.

Kiedy przydaje się konwersja?

Na początek warto zauważyć, że najbardziej popularne – biorąc pod uwagę aspekt globalny – są normy ISO. Za ich zatwierdzanie, rozpowszechnianie itp. odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (z angielskiego International Organization for Standardization). Powstała ona w 1947 roku, czyli mniej więcej 2 lata po zakończeniu II Wojny Światowej. Wcześniej działała natomiast Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych (ISA – w latach 1926-1942). Zadaniem Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest ułatwienie wymiany dóbr, a także usług. Za normy DIN odpowiada Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Nazwa pochodzi od Deutsches Institute für Normung. To stowarzyszenie powstało w 1917 roku. Natomiast w 1951 roku wstąpiło do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Polski Komitet Normalizacyjny to natomiast państwowa jednostka organizacyjna odpowiadająca za PN. Placówka ma na celu zatwierdzanie, rozpowszechnianie oraz wycofywanie Polskich Norm.

W jakiej sytuacji przydaje się konwersja?

Załóżmy, że chcecie kupić dobrej jakości śruby zamkowe do Waszej konstrukcji albo maszyny. Kłopot polega jednak na tym, że znacie tylko oznaczenie PN? W takiej sytuacji dobrze byłoby skorzystać z tabeli konwersji norm. Po to, aby znać również normy ustanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny oraz Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Na skutek tego nie będzie takiej sytuacji, że zamówicie śruby zamkowe, a przyjdą Wam inne akcesoria z tej grupy. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju kod, którym posługują się fachowcy z tej konkretnej branży.

Zakup prętów gwintowanych

Tabela konwersji norm przydaje się nie tylko w przypadku śrub. Można z niej skorzystać również w aspekcie między innymi prętów gwintowanych DIN 975/DIN 976. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że warto decydować się na odpowiednie jakości akcesoria z tej grupy. Dobre pręty gwintowane są starannie wykonane z odpornego materiału. Można je bez problemu dopasować do konkretnego zastosowania. Nie powodują także obrażeń dłoni itp. Nic więc dziwnego, że tak dużo osób kupuje pręty gwintowane spełniające normy ustanawiane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny.