System ERP w firmie – czy warto go wdrożyć?

System ERP w firmie – czy warto go wdrożyć?

Zarządzanie procesami w przedsiębiorstwie nie jest łatwe. W obecnych czasach klienci oczekują produktów wysokiej jakości w niskich cenach. Oczekiwania zmieniają się bardzo dynamiczne, a więc firmy muszą nadążać za najnowszymi trendami. Z tego względu ważne jest używanie narzędzi, które pozwolą na zwiększenie wydajności i jakości.

Systemy ERP dla firm

W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia został wprowadzony system MRP, który miał usprawnić zarządzanie zasobami w przedsiębiorstwie. W ciągu kolejnych lat był on cały czas ulepszany, aż w 1990 roku powstał na jego podstawie system ERP. Obecnie używany jest już jego następca ERP II, który na bieżąco jest aktualizowany, aby sprostać wymaganiom technologicznym.

System ERP jest oprogramowaniem, które warto wdrożyć w każdej firmie. Dzięki niemu można znacznie łatwiej zarządzać wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie, co w konsekwencji wpływa na szybkość produkcji, pracę i jakość.

Co daje wdrożenie systemu ERP w firmie?

Dzięki systemowi ERP można na bieżąco wprowadzać różne zmiany, do których mają dostęp wszyscy pracownicy. Jest to oprogramowanie, które może być zintegrowane z innymi systemami. Mogą z niego korzystać wszystkie działy w firmie, począwszy od magazynu, a skończywszy na księgowości.

Wdrożenie systemu pozwala na zintegrowanie wszystkich procesów wewnątrz przedsiębiorstwa i wydajną komunikację z klientami i kontrahentami. Dzięki modułowej budowie systemu jest możliwość dopasowania go do profilu firmy i potrzeb całej organizacji. System pozwala na zwiększenie wydajności i lepszą funkcjonalność.

Czy łatwo można wdrożyć system ERP?

Systemy ERP dla firm powinny być wdrażane powoli i zgodnie z planem, który najpierw należy przemyśleć. Przede wszystkim wszystko musi zostać precyzyjnie przedstawione pracownikom, aby wiedzieli oni, że system przyniesie same korzyści. Ważny jest oczywiście budżet, który musi być dobrze oszacowany.

Każdy z pracowników musi wiedzieć, co dla niego oznacza wprowadzenie systemu i ile czasu będzie musiał się go uczyć. Najczęściej po wprowadzeniu zmian w firmie pracownicy potrzebują kilku tygodni, aby w pełni się wdrożyć w nowe warunki w pracy i wykonywać swoje obowiązki na najwyższym poziomie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC