Szpara między zębami – sposoby na zamykanie przerw między zębami

Wolna przestrzeń między górnymi jedynkami stanowi zazwyczaj jedynie defekt estetyczny. Szpara jest łatwa do zauważenia w czasie rozmowy czy przy uśmiechu, często powoduje kompleksy. Jednak im rozstaw zębów jest większy, tym problem staje się bardziej poważny, prowadzi do wad wymowy, zgryzu i chorób przyzębia. Przyczyny powstania szczeliny mogą być różne. Istnieje także kilka sposobów na zamknięcie przerwy, niektóre z nich wykonuje się w czasie jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Co oznacza szpara między zębami?

Jak się nazywa przerwa między zębami? Profesjonalnie określana jest mianem diastemy. Rozpoznaje się ją, gdy siekacze przyśrodkowe, czyli górne jedynki, są rozsunięte, a między nimi pojawia się widoczny odstęp. Może dotyczyć zarówno uzębienia stałego, jak i mlecznego. Diastema zostaje uznana za wadę zgryzu dopiero, jeśli jest szersza niż 2 mm i w takim przypadku należy udać się na wizytę kontrolną do ortodonty. Jeśli rozstaw nie przekracza tej wartości jest to zwykle problem natury estetycznej, który nie wymaga leczenia. Często pacjenci decydują się jednak na wypełnianie szpar między zębami, gdyż powodują one trudności z poprawną wymową, dotyczy to głównie głosek „ć” i „ś” lub przyczyniają się do rozwoju innej choroby przyzębia.

Jakie są rodzaje diastemy?

W zależności od ustawienia zębów rozróżnia się diastemę zbieżną (końcówki siekaczy są skierowane ku sobie, a korzenie pozostają rozsunięte), rozbieżną (górne końcówki odchodzą w przeciwległe strony) oraz równoległą (gdy jedynki rozstawione są równolegle).

Występują także trzy rodzaje diastemy, w zależności od przyczyny jej powstania:

  • diastema rzekoma – spowodowana przez hipodoncję, czyli zbyt małą liczbę zębów w jamie ustnej (brak siekaczy bocznych) lub hiperdoncję, czyli ich nadliczbowość,
  • diastema prawdziwa – polega na przeroście lub niskim przyczepie wędzidełka wargi górnej,
  • diastema fizjologiczna – pojawia się przed wyrznięciem się zębów siecznych bocznych, czyli górnych dwójek, najczęściej w okresie pomiędzy 7, a 9 rokiem życia. Zazwyczaj tak naturalnie powstała przerwa  między zębami ma mniej niż 2 mm, zanika samoistnie i nie trzeba jej leczyć.

Diastema u dzieci

Szczelina między zębami u dzieci występuje bardzo często, w uzębieniu mlecznym jest nawet efektem pożądanym. Co ciekawe, większy niepokój rodziców powinien budzić brak przerw między jedynkami. Naturalny charakter diastemy i fizjologiczna szparowatość wynikają z tego, że na początku potrzebne są mniejsze zęby, dopiero z wiekiem, gdy twarz się zmienia, pojawiają się większe – stałe. W ten sposób jama ustna przygotowuje się na ich zmieszczenie.

Jak zlikwidować szparę między zębami – metody leczenia

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niechcianej przerwy. Choć nie każda diastema wymaga interwencji stomatologicznej, warto problem skonsultować z lekarzem. Specjalista oceni jej rozmiar i podejmie decyzję co do dalszego postępowania, które jest uzależnione od rodzaju i przyczyny wady. Obecnie stosowane metody zamykania szpar skutkują całkowitym ich usunięciem. Różnią się od siebie ceną, czasem trwania oraz efektywnością.

Leczenie ortodontyczne

Założenie aparatu ortodontycznego to bardzo skuteczny sposób pozbycia się diastemy na stałe. Dzięki niemu można zniwelować nawet bardzo szeroką szparę, bez ingerencji w strukturę zębów. Główną wadą tego rozwiązania jest czas potrzebny na korekcję, zwykle około 24 miesięcy. Proces ortodontyczny powinien zostać szczegółowo zaplanowany przez lekarza, który wcześniej zleci wykonanie niezbędnych badań oraz przeprowadzi kontrolę stanu uzębienia. Na tej podstawie specjalista wybierze aparat ortodontyczny stały (w przypadku diastemy zbieżnej) lub ruchomy (diastema rozbieżna lub równoległa). W klinice Warsaw Dental Center specjaliści przygotują indywidualny plan dla każdego pacjenta, przeprowadzą przez każdy etap leczenia i zapewnią właściwą opiekę po jego zakończeniu. Nowoczesna ortodoncja nie ma ograniczeń wiekowych.

Diastema leczenie protetyczne – licówki

Niewielką zmianę w rozstawie zębów można zakryć cienkimi porcelanowymi płytkami, które przykryją wszelkie niedoskonałości. Zabieg polega na delikatnym zeszlifowaniu powierzchni szkliwa i doklejeniu idealnie dopasowanej licówki do anatomicznej budowy zęba pacjenta. To metoda bardzo skuteczna i dająca trwałe efekty, dodatkowo poprawia wygląd całego uśmiechu. Jeżeli diastema rzekoma jest wynikiem braku zęba można zastosować implanty.

Bonding

W klinice Warsaw Dental Center można wykonać również mikroinwazyjne odbudowy estetyczne, czyli tzw. bonding. To technika polegająca na powierzchniowej rekonstrukcji zęba, za pomocą żywic kompozytowych. Przerwa zostaje zamaskowana i utwardzona światłem. Użyty materiał staje się idealnym uzupełnieniem naturalnego zęba. Zamknięcie szpary odbywa się w trakcie jednej wizyty.

Ile może kosztować usunięcie szpary między zębami – cennik

Najbardziej kosztowną, ale też najtrwalszą metodą pozbycia się diastemy będzie skorzystanie z aparatu ortodontycznego. Na ostateczną kwotę składa się nie tylko cena aparatu, ale także wykonanie wycisku, ustalenie planu leczenia i koszty wizyt kontrolnych. Jej wysokość jest bardzo indywidualna, zależna od rodzaju zastosowanego sprzętu oraz długości leczenia ortodontycznego, waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wiele gabinetów stomatologicznych, w tym także klinika Warsaw Dental Clinic oferuje swoim pacjentom wygodny i atrakcyjny system ratalny.

Zastosowanie licówek ceramicznych, z dwukrzemienia litu, to wydatek w granicach od 2300 do 3000 zł za ząb. Najtańszą techniką, choć mniej trwałą, będzie bonding, którego koszt powinien zamknąć się w kilkuset złotych.