Atopowe zapalenie skóry (AZS) – przyczyny, objawy, leczenie

Atopowe zapalenie skóry najczęściej pojawia się u dzieci już w wieku niemowlęcym.

Rodzice spotykający się z tym zagadnieniem bardzo często zastanawiają się: Jak radzić sobie z problemami alergicznymi skóry? Szukają odpowiedzi na pytania, czy istnieją jakieś skuteczne metody, które mogą poprawić stan skóry dziecka w sposób efektywny i bardzo szybki.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci przebiega bardzo szybko, ponieważ pierwsze objawy choroby mogą pojawić się z dnia na dzień. Widoczne zmiany skórne w postaci czerwonych wyprysków najczęściej pojawiają się na nogach, w zgięciach łokci, na rękach i nadgarstkach. Towarzyszy temu uciążliwe swędzenie. Dziecko przez to może być rozdrażnione i płaczliwe. U większości maluchów swędzenie jest na tyle silne, że często wybudza je ze snu, a jak wiadomo, spokojny, niezaburzony sen niemowlęcia jest podstawą jego prawidłowego rozwoju. Właśnie dlatego lekarze zalecają podjęcie jak najszybszego leczenia, aby przywrócić dobre samopoczucie dziecka.

Atopowe zapalenie skóry doprowadza także do przesuszenia i nadwrażliwości na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Pot, złe kosmetyk do pielęgnacji, a także niektóre alergeny z pożywienia powodują zaostrzenie zmian. Dlatego u dzieci z atopowym zapaleniem skóry należy stosować odpowiednie kosmetyki, które mają specjalny skład. Kiedyś były dostępne wyłączne w aptekach, a obecne można je kupić w prawe każdej drogerii.

Zaawansowana choroba objawia się specyficznymi zmianami skórnymi. Przede wszystkim jest to rumień, na którym widocznie są krostki, a nawet pęcherze. Z biegiem czasu te zmiany skórne ulegają zgrubieniu i zaczynają się łuszczyć.

Podejrzewając u swojego dziecka atopowe zapalenie skóry należy udać się z nim do pediatry, który będzie mógł szybko postawić właściwą diagnozę. Można tez od razu zmienić kosmetyk na te przeznaczone do atopowego zapalenia skóry, ponieważ mają one bezpieczny skład i bardzo delikatne działanie.