Czy jestem narażona na infekcje intymne?

Problem infekcji intymnych dotyczy wielu kobiet. Niektóre są narażone bardziej na tego typu dolegliwości. Co dokładnie może wpływać na pojawienie się infekcji intymnej? Czy można jej zapobiegać? Oto kilka wskazówek na temat tego, w jaki sposób unikać infekcji miejsc intymnych.

Kto jest najbardziej narażony na infekcje intymne?

Praktycznie każda z nas może mieć styczność z patogennymi mikroorganizmami, które wywołują infekcje intymne. Są to bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki, które dość często występują na naszym ciele i w organizmie. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy zostanie zachwiana naturalna flora bakteryjna. Sprzyjać temu mogą różne sytuacje i stany naszego organizmu. Ryzyko zachorowania na infekcję intymną wzrasta w sytuacji, gdy:

  • często zmieniamy partnerów seksualnych;

  • nie dbamy odpowiednio o higienę intymną;

  • często korzystamy z miejsc publicznych takich jak basen, sauna czy toaleta;

  • mamy problemy z hormonami lub jesteśmy w okresie, kiedy dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej np. w czasie ciąży czy okresie okołomenopauzalnym;

  • mamy obniżoną odporność organizmu;

  • przyjmujemy niektóre leki;

  • jesteśmy po antybiotykoterapii.

W jaki sposób unikać zakażeń intymnych?

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, tak i tutaj bardzo ważna jest profilaktyka. Jednym ze sposobów wsparcia organizmu jest stosowanie produktów probiotycznych, które zawierają kultury bakterii kwasu mlekowego. Warto wybrać specjalistyczne produkty ginekologiczne takie jak np. ten opisany na stronie www.invag.pl.

Oprócz stosowania probiotyków, warto pamiętać o odpowiedniej higienie intymniej, z zastosowaniem produktów do tego przeznaczonych. Płyny do higieny intymnej powinny mieć pH naturalne dla pochwy i dobrze, jeśli zawierają wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym i bakteriobójczym.

Warto też zadbać o dobór odpowiedniej bielizny. Ta noszona na co dzień powinna być wykonana z naturalnych i przewiewnych materiałów, które pozwolą skórze oddychać, a co za tym idzie, zmniejszy się ryzyko stworzenia środowiska korzystnego dla rozwoju patogennych mikroorganizmów. Zobacz również „Swędzenie pochwy – to może być grzybica„.