Okna dachowe – rolety czy markizy – co zamontować?

Na oknach dachowych można zamontować różnorakie elementy, wszystko zależne jest od preferencji domowników oraz ich indywidualnych potrzeb, które mogą być zróżnicowane. Przede wszystkim jednak do wyboru ma się rolety oraz markizy. Obie opcje są bardzo cenione przez wiele grup społecznych na terenie Polski, dlatego warto zapoznać się z ich największymi zaletami, aby samodzielnie móc podjąć decyzję, która konkretnie oferta ma być wykorzystana w domu klienta.

Rolety i ich zalety

Roleta jest doskonałą ochroną, jeśli chodzi o jej zewnętrzną wersję. Wtedy też zabezpiecza ona poddasze przed przegrzaniem, dodatkowo zaciemnia pomieszczenie, w którym jest zamontowana. Dzięki temu do środka nie dochodzi zbyt duża dawka promieni słonecznych i można zadbać o swój komfort wypoczynku, a nawet o zdrowie. Montaż i obsługa rolet nie są zbyt skomplikowanymi procesami, więc w zdecydowanej większości przypadków ludzie radzą sobie z tym samodzielnie. Całkowicie zasłonięta roleta nie przepuszcza światła, więc można tym samym pozwolić sobie na swobodny wypoczynek nawet w ciągu upalnego dnia z dużą dawką słońca za oknem. Rolety szybciej się jednak brudzą, co trzeba mieć na względzie przy dokonywaniu ostatecznego wyboru. Istnieje jednak na rynku więcej wariantów kolorystycznych w porównaniu z markizami. Opuszczone na zewnątrz rolety mają też bardzo pozytywne właściwości akustyczne, ponieważ pozwalają one na wyciszenie pomieszczeń, hałas z zewnątrz nie będzie dochodził do wnętrza domu. Jest to bardzo ważne zarówno dla par, rodzin z dziećmi, czy też osób starszych, które bardzo cenią sobie spokój we własnym domu.

Markizy

Markizy to opcja dla bardziej wymagających osób, ponieważ są one w stanie nie tylko ochronić okna dachowe przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, ale ponadto umożliwiają utrzymanie kontaktu wzrokowego z otoczeniem znajdującym się w pobliżu domu. Jak widać wyraźnie jest to zdecydowanie bardziej funkcjonalna opcja niż rolety. Markiza pozwoli też na swobodne korzystanie z wszystkich dobrodziejstw pomieszczenia nawet przy bardzo dużym nasłonecznieniu za oknem. Pozwoli więc na zdecydowanie wygodniejsze wykonywanie obowiązków domowych, z czego najbardziej ucieszą się panie, które często nie mogą ich odkładać na potem. Oczywiście markizy różnią się od siebie pod wieloma kątami, przede wszystkim mając na uwadze przepuszczalność światła, więc najlepiej na zakupy udać się z doświadczoną osobą, która dokonywała już takich zakupów. Wtedy z pewnością wybierze się właściwą dla swojego okna dachowego opcję, z której będzie się w pełni zadowolonym. Warto pamiętać o tym, że im większy wskaźnik przepuszczalności światła w wybranej markizie, tym większa dawka promieni słonecznych dotrze do wnętrza domu.