Kto może skorzystać z badania EKG w domu?

Serce to nasza pompa, której zadaniem jest pompowanie utlenionej krwi do wszystkich komórek organizmu. Każdy skurcz serca oznacza dopływ krwi do komórek, zaburzenia w pracy serca sprawiają, że komórki będą niedotlenione i może to upośledzić pracę niektórych narządów.
Podstawowym badaniem kontrolującym pracę serca jest elektrokardiogram. Służy on do wykrywania chorób serca na wczesnym etapie, ale także do monitorowania ich przebiegu po wdrożeniu leczenia. Badanie można wykonać w szpitalu, ale także w domu.

Co to jest EKG?

EKG (elektrokardiogram) to podstawowe badanie kardiologiczne. Na jego podstawie lekarz może ocenić prawidłowość pracy serca lub wykryć nieprawidłowości. Lekarz bada rytm serca oraz ewentualne jego zaburzenia, nieprawidłowości w budowie serca (uszkodzenia), przewodzenie impulsu elektrycznego wychodzącego z węzła zatokowego.

Kto powinien wykonać badanie EKG?

Ze względu na to, że choroby układu sercowo-naczyniowego naczyniowego występują dość powszechnie, kardiolodzy zalecają, by osoby po 40 roku życia wykonywały EKG przynajmniej raz w roku.

Koniecznie powinny wykonać je osoby odczuwające:

  • kołatanie serca,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej.

EKG powinny wykonać także osoby z wysokim ciśnieniem, które zemdlały lub często boli je głowa. Regularnie powinny wykonywać EKG osoby z rozrusznikiem. Elektrokardiogram pozwala lekarzowi wykryć wczesną fazę zawału, migotanie przedsionków, arytmię serca, zapalenie mięśnia sercowego. Badanie pozwala lekarzowi na postawienie diagnozy i ustalenie leczenia. EKG pokazuje pracę serca w trakcie badania, nie pokaże tego co działo się z sercem dzień wcześniej. Czasami dla pogłębienia diagnozy, lekarz zleca wykonanie 24-godzinnego EKG, czyli popularnego Holtera.

Jak przygotować się do badania EKG

Badanie EKG jest badaniem nieinwazyjnym i nie wymaga specjalnych przygotowań. Można wykonać je w szpitalu, w przychodni lub w domu. Przed badaniem lekarz zakłada 6 elektrod na klatkę piersiową i po jednej na nadgarstkach oraz powyżej kostek. Badanie trwa ok. 10 min. w pozycji leżącej. Elektrody odczytują impulsy elektryczne przepływające przez serce i zapisują na papierze milimetrowym. Wynik odczytuje i interpretuje lekarz.

Choć badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, to lekarze zalecają, by dzień przed badaniem nie pić alkoholu (wypłukuje magnez i potas) i nie wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych. W dniu badania należy zjeść lekki posiłek, zrezygnować z kawy i godzinę przed badaniem nie palić papierosów. Należy także poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz chorobach współistniejących. To bardzo ważne, ponieważ pozwoli lekarzowi na właściwą interpretację zapisu EKG.

Badane EKG Kraków w domu

Choć badanie EKG jest badaniem nieskomplikowanym, to jednak nie wszyscy mogą udać się na jego wykonanie do szpitala lub przychodni. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, osób z różnymi niepełnosprawnościami. Takie osoby mogą wykonać EKG w domu. Z tej opcji korzystają także osoby o obniżonej odporności, które nie chcą się narażać na możliwość zakażenia przez osoby chore. W okresie pandemii znacząco wzrosła liczba osób zamawiających wykonanie EKG w Krakowie w warunkach domowych. Z jednej strony jest to obawa przed zarażeniem koronawirusem, z drugiej strony trudniejszym dostępem do badania w placówkach publicznych koncentrujących się na walce z pandemią.

Chcąc wykonać badanie EKG Kraków i inne większe miasta posiadają bardzo często łatwy dostęp do tego typu usługi w domu. Przebiega ono bardzo podobnie jak w szpitalu czy w przychodni, ale w bardziej komfortowych warunkach. W znanym sobie otoczeniu pacjent czuje się pewniej i bezpieczniej, dzięki temu jest spokojniejszy, a odczyt elektrokardiogramu jest bardziej wiarygodny. Podczas wizyty domowej kardiolog przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący chorób towarzyszących i zażywanych leków. Pozwala to na bardziej precyzyjną interpretację zapisu EKG.

Po wykonania badania kardiolog omawia wyniki z pacjentem oraz ustala dalszy ciąg leczenia oraz przepisuje odpowiednie leki – może wykonać w domu także dodatkowe badania laboratoryjne. W razie konieczności lekarz ma możliwość wystawienia zwolnienia L-4. W celu wykonania badania EKG w domu należy zamówić wizytę kardiologa z informacją o chęci wykonania badania. Nowoczesne elektrokardiografy mają małe gabaryty i niską wagę, ale lekarz musi wiedzieć, by zabrać go ze sobą.

Możliwość wykonania badania EKG w domu pacjenta znacznie zwiększa jego komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo w zakresie opieki zdrowotnej. Na wizytę czeka się maksymalnie kilka godzin, w zależności od liczby zgłoszeń. Dzięki temu lekarz ma możliwość wykrycia nieprawidłowości w pracy serca na wczesnym etapie.