Leczenie kręgosłupa warto kompleksowo wykonać w sanatorium!

W Polsce coraz więcej osób, nie tylko starszych, narzeka na problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. W takich wypadkach często tradycyjne leczenie okazuje się niewystarczające, konieczna jest rehabilitacja lub dodatkowe zabiegi, które wykonywane są w sanatoriach. A co pomaga?

Co powoduje problemy z kręgosłupem?

Problemy z kręgosłupem mogą mieć różny charakter oraz przebieg, dlatego pierwszym krokiem, jaki należałoby podjąć, jest wizyta u lekarza specjalisty. Ten oceni, co powoduje ból kręgosłupa i jak najlepiej sobie z tym poradzić.

W obecnych czasach najczęstszymi przyczynami takich schorzeń są wady postawy, brak aktywności fizycznej połączony z siedzącym trybem życia, a także otyłość czy urazy kręgosłupa. Co ciekawe, również częsty stres może wywoływać takie dolegliwości.

W większości przypadków pacjenci skarżą się na dolegliwości odcinka lędźwiowego, którym można w prosty sposób zapobiegać… na co dzień. Wystarczy wzmacniać, a także rozciągać mięśnie pleców, brzucha, które wpływają na całą postawę.

A w jaki sposób można poradzić sobie z tymi problemami? Leczenie kręgosłupa to wiele metod, które wymienia medicalsensus.pl, pomóc może też co najmniej kilkudniowa wizyta w sanatorium. Tam każdy gość poddawany jest szczegółowym badaniom, wywiadowi, na podstawie których zalecane są różne zajęcia. A jakie?

Leczenie kręgosłupa w sanatorium

To, co najczęściej zaleca się pacjentom, to masaż. Teoretycznie większość osób o tym wie, lecz w w codziennym życiu tego nie praktykuje. A dobrze wykonany masaż leczniczy niweluje ból, rozluźnia też mięśnie, które pod wpływem długotrwałego stresu są cały czas napięte. W niektórych przypadkach zalecany jest też hydromasaż podwodny oraz masaż wirowy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego.

Ważne jest również, aby wybrać się na zajęcia indywidualne, podczas których specjalista dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie oraz poprawiają postawę. Najczęściej należy wzmocnić mięśnie głębokie oraz popracować nad stabilizacją miednicy. Po kilku seriach takich ćwiczeń w sanatorium można je potem samodzielnie wykonywać w domu.

Innymi, często stosowanymi zabiegami są m.in. okłady borowinowe (działają przeciwbólowo, rozluźniają mięśnie), sollux (zabieg z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego), krioterapia miejscowa czy kąpiele perełkowe, które działają odprężająco i relaksująco.

Jak dbać o kręgosłup?

Nawet weekend spędzony w takim miejscu, pod okiem ekspertów, może skutecznie złagodzić ból kręgosłupa. Jednak aby zapobiegać takim problemom w przyszłości, trzeba też o dbać o swoje zdrowie na co dzień. Jak to robić?

Kilka razy w tygodniu powinno się wykonywać specjalne zestawy ćwiczeń. Jeśli są one powtarzane regularnie, to zwykle nawet kilkuminutowy trening może okazać się wystarczający. Świetnie działa też joga, stretching i pływanie.

Trzeba również.. zwracać uwagę na to, co jesz. Kręgosłup osób otyłych jest zwykle obciążony, co nie wpływa korzystnie na cały organizm. Warto też zadbać o swój sen, odpoczynek, ponieważ stres sprawia, że mięśnie pleców stają się napięte. Można też co jakiś czas ponownie odwiedzać sanatorium, by poddać się leczniczym masażom.