Akumulatory niklowo-wodorkowe

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zasilanych akumulatorowo. Nikogo więc nie dziwi fakt, że producenci dokładają wszelkich starań, by sprzedawać możliwie najlepsze akumulatorki. Wybór odpowiedniego źródła zasilania jest kluczowe dla swobody pracy.

Akumulatory NiMH

Akumulator nimh jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w przypadku zasilania urządzeń. Jego największą zaletą jest brak szkodliwego dla środowiska kadmu. Można więc powiedzieć, że są one w miarę przyjazne dla środowiska naturalnego.

Akumulatorki niklowo-wodorkowe z uwagi na dużą wydajność prądową są coraz chętniej wykorzystywane w najróżniejszych elektronarzędziach. Te przenośne źródła energii posiadają wiele cech przemawiających za ich wyborem.

Zalety akumulatorów niklowo-wodorkowych

Akumulator nimh jest przede wszystkim odporny na skrajne temperatury. Oznacza to, że znakomicie sprawdzi się on w urządzeniach pracujących w wysokim temperaturach.

Bateria akumulatora jest dość wydajna, dlatego jest niejednokrotnie stosowana w urządzeniach medycznych oraz urządzeniach alarmowych.

Długa żywotność oraz duża liczba cykli ładowania sprawia, że akumulatory nimh znakomicie sprawdzają się również w układach zasilania awaryjnego.

Wady akumulatorów

Akumulatory nihm posiadają jednak kilka wad. Na szczęście producenci niwelują je z każdym rokiem.

Sporą wadą akumulatorów niklowo-wodorkowych jest ich duża wrażliwość na nieprawidłowe ładowanie i niepełne rozładowanie. W takiej sytuacji często występuje efekt pamięci.

Efekt pamięci to pozorne zmniejszenie pojemności akumulatora. W praktyce oznacza to, że czas działania urządzenia z taką baterią będzie coraz krótszy.

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu efektu pamięci jest prawidłowe użytkowanie akumulatora. Oznacza to, że należy całkowicie rozładowywać baterię, a następnie ładować ją odpowiedni czas.

Akumulator nimh cieszy się ogromną popularnością. Z uwagi na to, że posiada on jedną z najwyższych gęstości energii, jest coraz chętniej wybierany przez producentów narzędzi zasilanych akumulatorowo. Warto jednak pamiętać, że dla zachowania żywotności baterii konieczne jest jej odpowiednie ładowanie.