Łódź, czwarte co do wielkości miasto w Polsce, często omijana jest przez turystów. Nie ma w niej okazałych zamków, pałaców, kościołów z różnych epok. Łódź oferuje za to wiele innych atrakcji, których próżno szukać w innych miastach.
Piotrkowska – wizytówka miasta
Nawet krótki pobyt w Łodzi należy rozpocząć od spaceru po najsłynniejszej ulicy w Polsce, czyli Piotrkowskiej. Obecnie jest to szeroki deptak ciągnący się przez ponad 4 km. Spacerując po Piotrkowskiej, nie sposób nie zwrócić uwagi na pięknie odnowione kamienice eklektyczne i secesyjne, które były siedzibami znanych łódzkich fabrykantów. Obecnie mieszczą się w nich eleganckie lokale handlowe, gastronomiczne, hotele oraz galerie.
Przy Piotrkowskiej znajduje się także słynna Biała Fabryka. W okazałym budynku mieści się obecnie Muzeum Włókiennictwa. Ozdobą deptaka jest Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina oraz Miś Uszatek. To przy nich turyści robią sobie pamiątkowe zdjęcia.
Łódź dla rodzin
Liczne Atrakcje w Łodzi umożliwiają ciekawe spędzanie czasu całym rodzinom. Do najczęściej odwiedzanych należy łódzkie ZOO z Orientarium. To w nim można oglądać faunę azjatycką, największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście rekiny.
Dla całych rodzin przeznaczony jest także Ogród Botaniczny z Palmiarnią, Experymentarium, Centrum Nauki i Techniki (CE1). Te dwa ostatnie to nowoczesne i interaktywne muzea z wystawami stałymi i czasowymi. Wszystkie te obiekty położone są przy Szlaku Bajkowej Łodzi.
Rewitalizacja – nowe oblicze Łodzi
Krajobraz pofabrycznej Łodzi nie był atrakcyjny ani dla mieszkańców, ani dla turystów. Łodzianie szansy na nowe życie szukali w innych miastach. Szansą na zmianę okazała się rewitalizacja. To dzięki niej stare hale produkcyjne zyskały drugie życie. To właśnie one stanowią największe atrakcje w Łodzi.
Doskonałym przykładem jest Manufaktura. Kiedyś w kompleksie mieściła się fabryka włókiennicza I. Poznańskiego. Obecnie jest to największe w tej części Europy centrum handlowo-rekreacyjne z licznymi lokalami, klubami, apartamentami.
Nadal trwa rewitalizacja robotniczego osiedla Księży Młyn z dawną fabryką Scheiblera oraz rezydencjami fabrykantów.