Domy prefabrykowane

Domy prefabrykowane

Budowanie domków jednorodzinnych to dość duża odnoga budownictwa mieszkaniowego, jednak ostatnimi czasy coraz częściej na przeszkodzie stoją rosnące koszty inwestycji. W wielu przypadkach mówi się, że domy jednorodzinne prefabrykowane, są alternatywą dla klasycznego budownictwa. Czy jest to faktycznie prawdą?

Co to są domy prefabrykowane?

Na samym początku dobrze sobie wyjaśnić, czym są właściwie domy prefabrykowane. Ogólna definicja mówi, że są to domy najczęściej o konstrukcji szkieletowej, które można wstępnie w częściach zbudować w fabryce, a następnie przewieźć na plac budowy i dokonać finalnego montażu.

Najczęściej domy prefabrykowane są to domy o konstrukcji szkieletowej bądź domy drewniane. Przykłady takich konstrukcji można zobaczyć, chociażby na stronie https://www.multicomfort.pl/. Jest to jedna z wielu firm w Polsce, która oferuje budowę domów prefabrykowanych.

Czy domy prefabrykowane są tańsze?

Często można usłyszeć, że budowa domu prefabrykowanego jest tańsza niż budowa domu murowanego. W rzeczywistości diabeł tkwi w szczegółach. Bardzo dużo zależy na przykład od tego, jaka jest cena poszczególnych materiałów budowlanych oraz tego, jaka będzie cena za prefabrykację domu w fabryce.

Finalnie, chociaż nie można jednoznacznie stwierdzić, że domy prefabrykowane są tańsze o jakąś konkretną kwotę, to najczęściej taka inwestycja faktycznie wychodzi taniej. Oszczędzamy tutaj głównie na czasie pracy robotników, ponieważ montaż domu na budowie jest zdecydowanie krótszy. Oczywiście kupując dom z fabryki, płacimy również za pracę robotników w fabryce, jednak nie można tego przyrównywać w relacji jeden do jednego.

Domy pasywne i zero emisyjne

Budowa domów takich jak na stronie https://www.multicomfort.pl/ umożliwia budowanie domów pasywnych oraz zeroemisyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, można tutaj powiedzieć, że nawet gdyby budowa domu prefabrykowanego kosztowała tyle samo co w klasycznej technologii, to późniejsze koszty eksploatacyjne są zdecydowanie niższe, więc i tak opłaca się inwestować w tę technologię.