Jakie buty do biegania?

Niezależnie czy jesteś początkującym czy bardziej doświadczonym biegaczem, musisz pamiętać o odpowiednich butach. Dzięki nim unikniesz niespodziewanej konstrukcji, a Twoje stopy będą czuły komfort podczas aktywności. Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Podstawowe informacje

Przede wszystkim, obuwie do biegania musi być komfortowe. Materiał nie może powodować otarć na stopie, a podczas biegania powinieneś czuć wygodę. Buty nie mogą Cię obciskać ani mocno gnieść kostek czy palców. Dobre jakościowo obuwie zmniejsza ryzyko kontuzji oraz amortyzuje stopy podczas aktywności sportowej na nierównym terenie, np. w górach czy w lesie. Dobry zakup przekłada się także na większą motywację do dalszych treningów.

Do sklepu najlepiej wybrać się po południu lub po aktywności fizycznej, aby dobrać idealny model. Pamiętaj o założeniu grubszych skarpet lub takich, które przeznaczone są do biegania. Co ciekawe, rozmiar butów do biegania często jest większy od takich, które nosisz na co dzień. Stopa musi mieć przestrzeń do poruszania się podczas biegu, dlatego pomiędzy dużym palcem a końcem materiału powinien zmieścić się Twój kciuk. Najlepsze modele zgodne z najnowszymi trendami mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Wybierasz się na zakupy a martwisz się o oszczędności? Pożyczki online to świetny sposób na zyskanie gotówki prosto na Twoje konto. To rozwiązanie jest w pełni bezpieczne. Pożyczki online odbywają się także bez zbędnych formalności.

Czym jest pronacja?

Podczas zakupów możesz spotkać się z terminem pronacja. To sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz podczas biegu lub chodzenia. Na pronację nie masz wpływu, bo zależy ona głównie od natury czy genów. Określa ona sposób biegania, dlatego trzeba do niej dobrać odpowiednie obuwie. Jednym z typem budowy stopy jest pronator, który wyróżnia się bieganiem całą szerokością stopy. Inaczej można nazwać to płaskostopią. Dla osób o takiej budowie stopy przeznaczone jest obuwie ze wsparciem od wewnętrznej części buta. Możesz także spotkać się ze stopą neutral, czyli taką, która wykonuje prawidłowy ruch podczas aktywności sportowej, a ciężar ciała jest odpowiednio rozprowadzany. Dla takich biegaczy przydadzą się buty amortyzujące stopy. Z kolei supinator kojarzony jest ze stopą, która nadmiernie obciąża zewnętrzną krawędź. Biegacze są narażeni na wstrząsy podczas biegania, dlatego powinni wybierać także obuwie z amortyzacją.

Buty trailowe czy do biegania po ulicy?

Podczas zakupów zastanów się, gdzie będziesz biegać. Neutralne buty, które są stworzone do biegania po asfalcie czy innych twardych powierzchniach charakteryzują się lekkością oraz elastycznością. Mają doskonałą przyczepność np. do chodnika i zapewniają komfort podczas aktywności sportowej. Jeśli jednak zamierzasz biegać po kamieniach czy leśnych ścieżkach, lepiej wybrać buty trailowe. Lepiej poradzą sobie z amortyzacją, szczególnie podczas nierównego terenu. Buty trailowe mają sztywniejszą podeszwę, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że masz pełną ochronę przed kontuzją. Pamiętaj także o wyborze odpowiedniego materiału. Latem sprawdzą się buty lekkie, które gwarantują dobrą wentylację. Dzięki temu wilgoć będzie odprowadzana na zewnątrz, a Ty poczujesz komfort podczas intensywnych treningów. Z kolei kiedy chcesz biegać zimą, zwróć uwagę na antypoślizgową podeszwę. Jeśli nie masz oszczędności na zakup dobrych jakościowo butów, pożyczki online mogą Tobie rozwiązać problem.