Tabletki uspokajające – w jakich sytuacjach po nie sięgnąć i gdzie kupić?

Po środki uspokajające sięga coraz więcej osób. Stres, niepokój, tempo życia, duża liczba obowiązków. Wszystko to sprzyja narastającemu zdenerwowaniu, niepokojowi, bezsenności. Czy ich stosowanie jest bezpieczne? Kiedy można kupić tabletki bez recepty, a kiedy iść do lekarza?

Leki uspokajające budzą wiele wątpliwości. Jednym z hamulców przed ich sięgnięciem, jest obawa, że można się od nich uzależnić. Ryzyko takie jest niewielkie lub żadne, jeśli kupujemy tabletki ziołowe dostępne bez recepty i stosujemy się do zamieszczonych na opakowaniu zaleceń. Tabletki uspokajające mają nam pomóc w codziennym funkcjonowaniu, ale trzeba pamiętać o zachowaniu rozsądku w ich dawkowaniu. Nie można też ich stosować przez cały czas i coraz bardziej zwiększać dawek, a jeśli nie widać żadnej poprawy, być może potrzebny jest inny rodzaj farmakoterapii.

Kiedy stosować tabletki na uspokojenie?

Na pewno, zanim sięgniemy po jakiekolwiek środki, czy to ziołowe, czy z zalecenia lekarza, warto przemyśleć, czy są inne sposoby rozładowania napięcia. Być może kojąca muzyka, joga lub inna aktywność fizyczna, pozwolą zredukować codzienny stres. Dopiero kiedy nic nie działa, wskazaniem może być stosowanie środków farmakologicznych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko działanie doraźne. Nie będzie stanowiło sposobu na rozwiązanie problemów.

Dlatego też trzeba się zastanowić, czy nie będzie konieczna konsultacja ze specjalistą. Jednak nawet wtedy, kiedy lekarz przepisuje silniejsze tabletki uspokajające, nie wolno zapominać, by stosować je wedle ścisłych zaleceń. Dzięki temu można zniwelować ryzyko uzależnienia i innych skutków długotrwałego stosowania farmaceutyków. Może się okazać, że będą konieczne także dodatkowe działania lecznicze, jak psychoterapia.

Co zawierają ziołowe tabletki uspokajające i skąd je kupić?

Najczęściej ziołowe środki uspokajające mają w swoim składzie rośliny o właściwościach uspokajających. Zazwyczaj są to melisa lekarska, chmiel zwyczajny, ziele serdecznika, kozłek lekarski. W medycynie naturalnej są obecne od wieków. Preparaty z ich udziałem mogą być w postaci syropów, czy tabletek. Można też w kupić susz, na przykład z melisy i zaparzyć przed snem. Będzie sprzyjała łatwiejszemu zasypianiu. Mocniejsze niż zioła leki są dostępne tylko na receptę.

Niezależnie od tego, w jakiego rodzaju medykamenty chcemy się zaopatrzyć, nie można ich kupować w każdym miejscu, w którym są dostępne. Należy skoncentrować się na aptekach. Mają one odpowiednie zaplecze do przechowywania leków. Można liczyć na to, że osoba z kwalifikacjami będzie umieć doradzić, który preparat będzie dla nas najodpowiedniejszy. Coraz więcej zakupów odbywa się drogą internetową. Tutaj z pomocą przychodzą apteki internetowe, w których można zamówić wszystkie tabletki uspokajające, będące bez recepty. Nie jest jednak możliwe zamówienie leków, wydawanych na receptę. Jeśli gdziekolwiek w sieci są takowe w sprzedaży, zakupów trzeba zaniechać. W przeciwnym razie może się okazać, że preparaty będą szkodliwe.