Systemy informatyczne ułatwiające inwentaryzację w sklepie

optidata - opti (3) .jpg

Inwentaryzacja asortymentu w sklepie to niezbędny obowiązek, który co najmniej raz w roku należy wykonać. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców poszukuje sposobów ułatwiających to zadanie. W tym celu przydają się nowoczesne systemy informatyczne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Inwentaryzacja w sklepie – dlaczego jest konieczna?

Inwentaryzacja w sklepie ma kilka celów. Jest wymagana ze względu na formalne wymogi oraz konieczność sprawozdania ze stanu majątku firmy na koniec i początek roku. To jednak nie wszystko. Najistotniejsze korzyści wynikające z inwentaryzacji dotyczą lepszych możliwości zarządzania towarem, co prowadzi do zwiększenia zysków.

Przeprowadzenie inwentaryzacji umożliwia łatwe porównanie rzeczywistego stanu zatowarowania sklepu ze stanem magazynowym w systemie sprzedażowym, a także ewentualne korekty. Dzięki temu przedsiębiorca wie dokładnie, co posiada. W ten sposób ułatwione jest składanie zamówień na nowy towar czy przyjmowanie dostaw.

Jak system informatyczny może ułatwić inwentaryzację?

Przeprowadzenie inwentaryzacji w dużym sklepie, gdzie oferowana jest szeroka gama różnorodnych produktów, to czasochłonne zadanie dla licznej grupy pracowników. W tym czasie sklep powinien być zamknięty, co znacznie ułatwia prace. Nowoczesny system informatyczny, taki jak np. AMS system, może znacząco ułatwić to zadanie.

Na system składa się kolektor danych z czytnikiem kodów kresowych i odpowiednie oprogramowanie. Użycie kolektora sprawia, że informacje gromadzone są w tempie znacznie przekraczającym szybkość pracy ręcznej. Następnie dane porównywane są ze stanami magazynowymi, co pozwala na wprowadzenie poprawek. Nowoczesne systemy tego rodzaju umożliwiają nawet przeprowadzenie inwentaryzacji nawet w czasie normalnej pracy sklepu.

W jakich innych zadaniach pomóc może system AMS Optiest?

Na wymienionych powyżej zalety systemu AMS Optiest się nie kończą. Świetnie sprawdza się on również w organizowaniu pracy sklepów oferujących sprzedaż wysyłkową, a także hurtowni i magazynów, w których system taki znacznie usprawnia przepływ towaru.

Zastosowanie tego systemu może również ułatwić pracę dowolnego niemal biura. Dzięki niemu można mieć lepszą kontrolę nad posiadanymi narzędziami i akcesoriami. System sprawdza się również jako ułatwienie w archiwizacji dokumentów. Dzięki niemu każdy dokument może zostać o wiele łatwiej odnaleziony, niezależnie od ich ilości.