Usuwanie plam – czy domowe sposoby dadzą sobie z nimi radę?

Usuwanie plam – czy domowe sposoby dadzą sobie z nimi radę?

Jednym z trudniejszych zajęć w domu jest czyszczenie plam występujących na różnego rodzaju powierzchniach. Często silne zabrudzenia wymagają szorowania, skrobania i namaczania. Są jednak sposoby na szybsze pozbycie się zabrudzeń, zarówno z tkanin, powierzchni płaskich, a nawet innych elementów wystroju. Do sprzątania można wybrać zarówno odpowiednie środki chemiczne, jak i użyć domowych metod.

Domowe sposoby na usuwanie uporczywych zabrudzeń

Gospodynie domowe, mechanicy i inne osoby, które musiały sobie radzić z uporczywymi plamami, wypracowały szereg domowych sposobów, które ułatwiają czyszczenie tkanin i powierzchni. Najprostszy, domowy Płyn do usuwania silnych zabrudzeń składa się z wody, octu i skórek z cytrusów, nadających przyjemniejszego zapachu. Jeśli plama jest przyschnięta konieczne jest posypanie jej sodą oczyszczoną i później aplikacja płynu – gwałtownie zachodząca reakcja zobojętniania spowoduje rozmiękczenie zabrudzenia i ułatwi jego czyszczenie. Oczywiście domowe sposoby są również dopasowane do rodzaju zabrudzeń: woda utleniona i zimna woda idealnie czyszczą plamy z rdzy i krwi, zwyczajny płyn do naczyń radzi sobie z tłustymi smarami, a na rozlany olej należy wysypać mąkę, która go wchłonie.

Środki chemiczne do usuwania silnych zabrudzeń

Nie zawsze jednak domowe środki są wystarczające, szczególnie w przypadku uporczywych zabrudzeń. Trzeba wtedy sięgnąć do produktów profesjonalnych i wybrać chemiczny płyn do usuwania silnych zabrudzeń. W takim przypadku najlepiej wybierać środki, które przeznaczone są do konkretnego typu zabrudzeń: odtłuszczacze, środki ścierające czy myjące. Wszystko po to, by jak najskuteczniej zadbać o czystość powierzchni i tkanin.

Czysty dom i garaż – gdzie najczęściej powstają silne zabrudzenia?

Zarówno w domu, jak i garażu czy warsztacie pojawiają się mocne zabrudzenia. Najbardziej narażonym miejscem jest oczywiście to, gdzie używa się substancji brudzących: olejów czy smarów. Jednak uporczywe plamy pojawiają się również w domu. Warto znać sposoby, aby się ich skutecznie pozbyć.