Markizy tarasowe – co warto o nich wiedzieć?

Markizy tarasowe – co warto o nich wiedzieć?

Każdy z nas uwielbia odpoczywać na świeżym powietrzu. Samemu, czy z przyjaciółmi lub rodziną, spędzanie wolnego czasu we własnym ogrodzie, przy domu dostarcza nam wiele relaksu i przyjemnych chwil. Na tarasie podczas ciepłych i upalnych dni niezmiernie komfortowo czujemy się pod markizą. Sprawdzona i przyciągająca uwagę osłona przeciwsłoneczna ochroni nas skutecznie przed lejącym się z nieba żarem oraz wiatrem.

Gdzie sprawdzą się markizy tarasowe?

Markizy tarasowe zdobywają gigantyczną sympatią pośród właścicieli mieszkań, które posiadają balkon, domek z tarasem, działek rekreacyjnych z altanami, sklepów lub firm z ogródkami. Stanowią oryginalną i ponadczasową ozdobę. Tworzą niezwykłą atmosferę rodem z filmowych kawiarenek oraz bardzo pozytywnie wypełniają nas dobrym samopoczuciem. Stanowią doskonałe dopełnienie całego tarasu lub ogrodu.

Kiedy sprawdzają się markizy tarasowe?

Osłony markizowe, które są najwyższej jakości, montowane są zazwyczaj na trwałych i stabilnych strukturach, które znoszą silne wiatry, które w ostatnich latach odwiedzają Polskę. Solidny oraz wytrzymała faktura, z której zbudowana jest osłona markizowa, nie drze się i dobrze się trzyma na konstrukcji dzięki mocnym szwom.

Dostępne sposoby sterowania markizami.

Rynek markiz tarasowych obfituje w różne rozwiązania, co do sterowania nimi. Najczęściej spotykanymi są:
  • Korbki – wymagają użycia siły człowieka. Aby ją schować lub rozpuścić trzeba poświęcić pewną ilość czasu. Przy robieniu tego codziennie staje się to monotonne i uciążliwe.
  • Pilot lub przełącznik – to zdecydowanie najbardziej wygodny oraz bezpieczny wybór. Pamiętać jednak musimy o tym, że markiza musi mieć dostarczone zasilanie.

Czujnik wiatru w markizach tarasowych.

Dostępne na rynku są również markizy tarasowe bardziej zaawansowane, z czujnikiem wiatru. Jest to pomysłowe rozwiązanie oraz zdecydowanie najlepsze do osób, które nie mają czasu lub po prostu nie ma ich często w domu i nie mogą reagować na zmiany pogodowe.
Zalety czujnika wiatru:
  • Wykonuje pomiar siły wiatru, po czym wysyła sygnał do silniczka, odpowiadającego za automatyczne zwijanie markizy. Rynek dysponuje również takimi modelami, które po wychwyceniu zmniejszenia się siły wiatru, rozwijają się z powrotem
  • Daje bezpieczeństwo i wygodę, ponieważ nie musimy zawracać sobie głowy zwijaniem markizy w czasie zmiany pogody lub kiedy jesteśmy poza domem
  • Mamy możliwość samodzielnie skonfigurować czujnik o poziom na, który markiza zostanie zwinięta

Markizy i ich funkcje.

Najistotniejszymi funkcjami markiz tarasowych są:
  • ochrona przed słońcem
  • ochrona przed małym deszczem
Jeżeli za oknem szaleje burza z mocnym wiatrem, ważne jest, aby schować markizę do kasety. Jednak najnowocześniejsze i bardziej zaawansowane technologicznie modele są na tyle bezpieczne oraz stabilne, że nie wymagają one chowania ich do kasety w czasie burzy, deszczu lub porywistego wiatru.

Wybór kolorystyki i tworzywa.

Przy produkcji markiz tarasowych zazwyczaj stosowany jest materiał wodoodporny, który przepuszcza znaczną ilość powietrze. Jest to materiał wytrzymały, który zniesie zmieniające się warunki pogodowe. Nie blaknie oraz nie płowieje, nawet gdy jest używany długo, przy intensywnym korzystaniu z niego. Surowce, z których zbudowane są markizy przeciwsłoneczne, dostępne są w różnej kolorystyce, nadrukach, różnych tkaninach oraz fakturach.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Systemy SURMA – www.systemysurma.pl