Ziołowy detoks! Jak oczyścić organizm za pomocą ziół?

Wolne rodniki, stres oksydacyjny, toksyny i zanieczyszczenia. Na to współcześnie narażony jest Twój organizm. Zwłaszcza, jeżeli żyjesz w wielkim mieście. Jak sobie poradzić z toksynami i wolnymi rodnikami, które pustoszą Twój organizm i przyczyniają się do starzenia się skóry i Twoich organów wewnętrznych? Pamiętaj o regularnym detoksie. Pomogą Ci w tym zioła oczyszczające organizm. Między innymi: czaga, pokrzywa, mniszek lekarski i zielona herbata.

Jak zioła oczyszczają organizm?

Nie da się żyć w sterylnym środowisku. Substancje trujące są, były i będą Ci towarzyszyły. Dlatego Twój organizm wyposażony jest w sieć narządów, które sprawiają, że potrafi on sam się oczyszczać. Przy detoksie zwróć przede wszystkim uwagę na funkcjonowanie nerek i wątroby.

Nerki dosłownie filtrują Twoją krew i oczyszczają ją ze zbędnych metabolitów, które pojawiły się w Twoim organizmie i które źle wpływają na ogólne zatrucie organizmu. Podobną funkcję pełni wątroba, która musi poradzić sobie z emulgowaniem tłuszczów i trawieniem. Cierpi ona zwłaszcza, kiedy spożywasz alkohol lub masz ciężkostrawną dietę obfitującą w tłuszcze. Pierwszym krokiem przy detoksie jest poprawienie wydolności wątroby i nerek. Tu mogą pomóc Ci substancje, które znajdują się w ziołach, np. czadze czy mniszku lekarskim.

Detoks to także usunięcie z organizmu skutków stresu oksydacyjnego. Często słyszy się o wolnych rodnikach, które mogą przyczynić się nawet do rozwoju nowotworów. Żeby zneutralizować wolne reaktywne formy tlenu w organizmie, warto stosować antyoksydanty. Te znajdziesz przede wszystkim w zielonych warzywach i w suszonych lub świeżych roślinach. Bardzo dobrym antyoksydantem jest m.in. zielona herbata czy aloes.

Zioła wspomagające wątrobę

Już wiesz, że pierwszym krokiem w odtruwaniu organizmu, jest zadbanie o swoją wątrobę. Mniszek lekarski działa żółciopędnie i przeciwzapalnie. To sprawia, że Twoja wątroba szybciej i wydajniej pracuje, a toksyny, które są w Twoim organizmie szybciej się z niego wydostają. Oprócz tego ziele to pobudza Twój układ pokarmowy do wytwarzania soków trawiennych, co wiąże się z przyspieszeniem trawienia i oczyszczenia organizmu. Na pracę wątroby bardzo dobrze działa również wyciąg z karczocha.

Wątrobę może wspomóc także czaga. Ten grzyb brzozowy, który zbierany jest w Polsce głównie w Puszczy Białowieskiej, stosowany był już w dawnych czasach w medycynie ludowej. Popularny był głównie na Syberii − głównie ze względu na to, że był dość łatwo dostępny. Czaga wspomaga nie tylko wątrobę − wzmacnia ją i osłania przed działaniem toksyn, ale działa także odkażająco i antyoksydacyjnie na cały organizm. Czagę możesz stosować nawet jako napar w problemach trawiennych.

Na poprawę trawienia wpływa także aloes i zielona herbata. Ta ostatnia pomoże Ci też przy uczuciu ciężkości na żołądku i przy wzdęciach po ciężkim posiłku.

Moczopędne, napotne i oczyszczające zioła

Oczyszczanie organizmu to także usuwanie z niego nadmiaru zatrzymanej wody. Pamiętaj, że przy detoksie bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości płyną. Ale nie tylko! Toksyny z organizmu usuwane są także z moczem i przez skórę (wraz z potem). Dlatego też, uważa się, że zioła moczopędne pomagają w oczyszczaniu organizmu. Tu pomoże między innymi pokrzywa! Napar z pokrzywy sprawi, że częściej będziesz odwiedzać łazienkę, ale jednocześnie pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia spuchniętych rąk czy nóg. Moczopędnie działa także napar z bratka. Z kolei napotnie działać będą lipa, a także w pewnym stopniu skrzyp polny.

Zioła to naturalny sposób na oczyszczenie organizmu. Nieinwazyjnie mogą wspomóc Twój organizm w usuwaniu toksyn i wolnych rodników. Warto stosować ziołowe kuracje oczyszczające, zwłaszcza jeżeli żyjesz w wielkim mieście − zanieczyszczenia powietrza, a nawet stres mogą spowodować, że w Twoim organizmie zaczną gromadzić się toksyny. Dobrze dobrane zioła pomogą organizmowi w naturalnym i zdrowy sposób oczyścić się.

Chcesz poznać więcej właściwości prozdrowotnych ziół? Koniecznie odwiedź stronę https://organis.pl/