Czym jest badanie EKG?

doktorekg.pl - doktoreg (1) .jpg

EKG to elektrokardografia – badanie wykonywane w celu diagnostyki groźnych chorób serca. Dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że jest ono nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Dzięki niemu lekarz może pozyskać mnóstwo cennych informacji na temat pracy ludzkiego serca.

Na czym polega EKG z opisem?

Elektrokardiografia to oni inwazyjne badanie kardiologiczne, które bada elektryczną czynność serca wykonuje się je poprzez umieszczenie na klatce piersiowej i kończynach pacjenta elektrod, która zbierają dane na temat elektrycznej pracy serca i kieruje je do aparatu od EKG. Wynik uzyskanego zapisu nazywa się elektrokardiogramem.

Krzywa EKG obejmuje powtarzające się czynności, które składają się na pełny cykl serca. Mowa tutaj o napłynięciu krwi do przedsionków, skurczu przedsionków i komór, a także wypompowaniu krwi z serca.

Doświadczony kardiolog Dzięki badaniu EKG może wykryć nieprawidłowości w pracy serca, wady wrodzone, symptomy zawału serca, zaburzenia jego rytmu, a także nieprawidłowe napływy krwi do mięśnia.

Kto może wykonać badanie EKG?

Pomimo tego że standardowe EKG wykonuje się w diagnostyce chorób serca, to jednak jego wykonywanie jest wskazane każdej zdrowej osobie po 40 roku życia. Dzięki badaniu EKG można wykryć bezobjawowe zmiany w układzie krążenia na wczesnym ich etapie. Na badanie EKG kieruje się także pacjentów, o których ryzyko wystąpienia choroby serca jest zwiększone bądź też istnieje podejrzenie choroby układu sercowo-naczyniowego.

Wskazaniami do wykonania EKG są także różnego rodzaju objawy, taki jak ból w klatce piersiowej, zaburzenia ciśnienia, kołatanie serca, ogólne osłabienia bądź też duszności.

Czy do badania EKG trzeba się przygotować?

EKG jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, dla tego nawet u pacjentów z rozrusznikiem serca nie istnieją przeciwwskazania do jego przygotowania. Pomimo tego że samo badanie nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, to jednak trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. W przeddzień badania koniecznie trzeba zrezygnować z wysokoprocentowych alkoholi, intensywnych ćwiczeń fizycznych, a także bardzo obfitych posiłków, zwłaszcza tuż przed badaniem. Uwaga- klatka piersiowa u pacjenta jest bardzo owłosiona, przed badaniem włosy należy zgolić.