Ekstremalne skoki spadochronowe: czym jest Base Jumping?

Choć dla większości z nas skoki spadochronowe z instruktorem z wysokości 4000 metrów i lot z prędkością blisko 200 km/h brzmią niezwykle ekstremalnie, są tacy, dla których klasyczne skoki spadochronowe nie są wystarczająco śmiałe. BASE jumperzy — bo o nich mowa — skaczą z różnych stromych klifów lub obiektów stworzonych przez człowieka. Jest to skok z tak małej wysokości, że mają oni jedynie kilka sekund na otwarcie spadochronu. W takich warunkach praktycznie nie ma czasu, by poradzić sobie z problemami lub błędami. Skoki BASE są tak niewiarygodnie ryzykowne, że w wielu miejscach na świecie są nielegalne.

Określenie „BASE jumping” to w rzeczywistości skrót od czterech typów obiektów, z których skoczkowie przeskakują: Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło), Earth (ziemia).

Budynki — Skakanie z budynków jest bardzo trudne, ponieważ większość miejsc ma zabezpieczenia takie jak zamknięte drzwi i inne przeszkody, aby nikt nie wspiął się na szczyt wieżowca i nie skoczył z niego. Z tego powodu wielu skoczków BASE preferuje drapacze chmur, które są jeszcze w budowie, ale to z kolei rodzi wiele innych problemów i zwiększa dodatkowo ryzyko takiego skoku.

Anteny — Wieże antenowe są popularnymi punktami do skoków, ponieważ są często tak wysokie, jak najwyższe budynki na świecie, są łatwiejsze do pokonania i są gorzej pilnowane od wieżowca w centrum miasta.

Przęsła — Przęsła lub mosty muszą przecinać duże kaniony, lub wąwozy, aby nadawać się do skoku BASE. W Polsce żaden most nie spełnia takich wymagań, a najbardziej znanym mostem do BASE jumpingu jest most New River George Bridge w Zachodniej Wirginii. Jednego dnia w roku, na moście tym organizowane są nawet legalne skoki BASE, a całemu wydarzeniu towarzyszy festiwal zorganizowany z tej okazji. Dzień ten zwany jest jako Dzień Mostu.

Ziemia – Określenie „Ziemia” odnosi się do dużych naturalnych formacji, które są odpowiednie do skakania BASE. Są to klify, kaniony, fiordy i wąwozy. To właśnie w takich miejscach narodziły się Skoki BASE. Pierwsze takie skoki miały miejsce na skalnym zboczu w Parku Narodowym Yosemite znanym jako El Capitan.

Skoki BASE to niezwykle ekstremalna forma skoków spadochronowych. Jeżeli myśl o nich przyprawia cię o dreszczyk, może i w tobie drzemie dusza ekstremalnego sportowca. Pamiętaj jednak, że każdy, kto rozpoczyna przygodę z lataniem, powinien zacząć od skoków spadochronowych z instruktorem, czyli tak zwanych skoków w tandemie. Jest to najbezpieczniejsza i najpopularniejsza forma skoków spadochronowych. Organizowane są one na terenie całej Polski w trakcie trwania sezonu. W przeciwieństwie do skoków BASE, skoki spadochronowe z instruktorem trwają dłużej i pozwalają Ci na cieszenie się szybowaniem w powietrzu.