O czym należy pamiętać przy abstynencji?

Abstynencja rozumiana jest jako powstrzymywanie się od spożycia alkoholu. To zjawisko w Polsce jest coraz szerzej omawiane przez psychologów. Wynika to z tego, że coraz więcej Polaków cierpi na alkoholizm. Wiele z tych osób szuka pomocy i muszą one zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę ważne jest to, by zaczęły coś robić w kierunku porzucenia nałogu. Wówczas wejdą na drogę abstynencji.

Świadome odstawienie alkoholu

Świadome odstawienie alkoholu nie jest decyzją prostą do podjęcia. Niejednokrotnie ktoś decyduje się na to dopiero wtedy, kiedy przydarzy się coś,
co go do tego zmusi. Warto więc, by bliscy pomogli znaleźć motywację do odstawienia substancji alkoholowych. Sama abstynencja powinna zostać podjęta wtedy, kiedy ktoś nie radzi sobie z życiem codziennym, właśnie dlatego, że pije. A przyznać trzeba, że jest ona trudna do utrzymania, zwłaszcza dla osób pijących od dawna. Walka z alkoholem bez wątpienia będzie trudna. Dlatego, niezbędne jest wzięcie udziału w terapii oraz posiadanie grupy wsparcia. To pomoże zachować trzeźwość, gdyż tak naprawdę kluczowe jest to, aby nie sięgnąć po pierwszy kieliszek. Później, po jakimś czasie, podczas podjętego leczenia może już być łatwiej, aczkolwiek nie można zapominać o tym, że alkoholikiem jest się przez całe życie.

Psychoterapia a abstynencja

Każda osoba uzależniona od alkoholu powinna wziąć udział w terapii, dzięki której będzie mogła poradzić sobie z nałogiem. Psychoterapia powinna trwać tyle, ile wymaga tego pacjent. Kiedy zaś okaże się to konieczne to warto pójść na odwyk, w ośrodku zamkniętym. Tam też będą zachowane zasady zawarte w „Programie Dwunastu Kroków”, a więc specjalnej formie pomocy dla osób uzależnionych. Te zasady postepowania powinny przełożyć się na całe życie alkoholika, który pragnie zachować abstynencję. Jeżeli ktoś bierze pod uwagę konsekwentne postępowanie i jest zdeterminowany do tego, aby utrzymać trzeźwość to raczej nie będzie mieć trudno zachować abstynencji. Musi tylko być zmotywowany.

Więcej informacji znajdą Państwo na http://ograniczpicie.pl