Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?

Zastanawiasz się, jakie są przyczyny odparzenia pieluszkowego u noworodka? Czy pieluszki ekologiczne i pieluszki wielorazowe ograniczają ryzyko podrażnień? Dowiedz się, jak uśmierzyć ból związany z odparzeniem i pomóc maluchowi. Poznaj domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe.

Jak wygląda odparzenie pieluszkowe u noworodka?

Odparzenie pieluszkowe rozpoznasz po czerwonych, szorstkich plackach na skórze dziecka. W dalszej kolejności mogą pojawić się krostki, wysypka, grudki lub pęcherze wypełnione płynem surowiczym, które często świadczą o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Odparzenia pieluszkowe u noworodka mogą dotyczyć pupy, pachwin oraz okolic intymnych. Maluch odczuwa duży dyskomfort ze względu na swędzenie i pieczenie.

Odparzenia pieluszkowe u noworodka – przyczyny

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna – lipidowa, ochronna warstwa naskórka nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Z tego powodu często dochodzi do odparzeń, podrażnień i zapaleń skóry. Jakie są główne przyczyny odparzeń?

  • Niedostatecznie częsta zmiana pieluszki

Skóra dziecka pod pieluszką jest wilgotna, a w kontakcie z moczem i kałem tworzy środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii. Jak łatwo się domyślić, niedostatecznie częsta zmiana pieluszki przyczynia się do szybszego rozwoju stanu zapalnego. Substancje z rozkładu kału i moczu, wilgoć pod pieluszką, tarcie i brak dostępu do powietrza są pożywką dla bakterii i stanowią duże ryzyko powstania odparzenia.

  • Stosowanie drażniących skórę pieluszek jednorazowych

Odpowiednia pielęgnacja i wybór hipoalergicznych artykułów higienicznych mogą uchronić Twoje dziecko od nieprzyjemnych odparzeń. Popularne pieluszki jednorazowe nie są najlepszym wyborem dla wszystkich dzieci – szczególnie gdy towarzyszy im stan zapalny lub gdy są alergikami. Wielu producentów decyduje się na substancje chemiczne neutralizujące nieprzyjemne zapachy lub bieli swoje produkty chlorem. Taki skład tradycyjnych pieluszek jednorazowych zdecydowanie może przyczyniać się do powstawania odparzeń.

  • Rozszerzanie diety i częste biegunki

Rozszerzanie diety malucha najczęściej wiąże się z biegunkami i wzmożonym kontaktem skóry dziecka z moczem i kałem. Wilgoć pod pieluszką sprzyja namnażaniu się bakterii i nietrudno o zaczerwienie, rumień czy wysypkę.

Domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe

Zastanawiasz się, jak możesz złagodzić dyskomfort dziecka związany z odparzeniem pieluszkowym? Poznaj domowe sposoby – w większości przypadków z odparzeniami możesz poradzić sobie samodzielnie, zmieniając nieco pielęgnację dziecka. Jeśli nie dostrzegasz poprawy stanu skóry malucha, odparzenie powiększa się i sięga poza granice pieluszki, pojawiają się pęcherzyki z płynem, skóra zaczyna się łuszczyć lub dziecko ma gorączkę, skontaktuj się z lekarzem. Jakie są domowe sposoby na odparzenia pieluszkowe?

  • Korzystanie z pieluszek ekologicznych

Zmiana artykułów higienicznych na hipoalergiczne może być bardzo pomocna. Pieluszki ekologiczne z włóknem bambusowym Bambiboo – https://bambiboo.eu/9-pieluszki są delikatne i przyjazne dla skóry dziecka. Nie są perfumowane oraz bielone podrażniającym skórę chlorem. Naturalne, ekologiczne materiały, takie jak włókna bambusowe i pulpa celulozowa są przyjazne dla skóry dziecka i przewiewne. Taki skład jednorazowych pieluszek ekologicznych zdecydowanie ogranicza szansę na ewentualne podrażnienia. Pieluszki Bambiboo zawierają także przyjemny, odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka ekstrakt z aloesu. To ekologiczne rozwiązanie dobre dla malucha, ale także środowiska.

Możesz wypróbować również pieluszki wielorazowe z chłonnym wkładem, które także znajdziesz w ofercie Bambiboo. Warto dołączyć do nich specjalne bibułki (papierki) z włókniny bambusowej, które dobrze zatrzymują nieczystości stałe. Pieluszki wielorazowe mogą ograniczyć ryzyko podrażnień, alergii skórnych czy odparzeń.

Dzięki temu, że pieluszki ekologiczne są znacznie bardziej delikatne, niż zwykłe pieluszki jednorazowe, z powodzeniem możesz stosować je podczas odparzenia pieluszkowego, ale nie tylko! To dobre rozwiązanie dla noworodków, niemowląt i starszych dzieci, a szczególnie tych cierpiących na choroby skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry.

  • Częstsza niż zwykle zmiana pieluch

Warto nieco częściej zmieniać pieluszki, nawet jeśli nie są zanieczyszczone. Częstsze przewijanie ogranicza szansę na to, że substancje pochodzące z rozkładu kału i moczu podrażnią skórę dziecka. Lepiej zrezygnować z nawilżanych chusteczek, które za sprawą chemicznych składników mogą pogłębiać stan zapalny. Podczas odparzenia pieluszkowego u noworodka warto postawić na waciki nasączone wodą, by oczyszczanie pupy nie było bolesne dla dziecka.

  • Wietrzenie skóry dziecka

Podczas przewijania nie zapomnij o pozostawieniu dziecka na kilka lub kilkanaście minut bez pieluszki. Kontakt skóry ze świeżym powietrzem jest pomocny w łagodzeniu objawów odparzeń. Możesz położyć malucha na brzuchu, by pupa miała dostęp do powietrza, które pomoże tonować zmiany skórne i pozytywnie wpłynie na regenerację naskórka.

  • Stosowanie naturalnych kosmetyków dla dzieci

Oprócz odpowiednich artykułów higienicznych, takich jak pieluszki ekologiczne, kluczowe są również naturalne kosmetyki dla dzieci. Im prostszy skład mają, tym lepiej. Czasami żele, płyny do kąpieli, mydła mogą być przyczyną reakcji alergicznych i zaczerwienienia na skórze.

Jeśli odparzenia pieluszkowe u noworodka są bardziej dotkliwe, dobrze jest skorzystać ze specjalnych kremów i maści na odparzenia. Nanieś je przed założeniem pieluszki na czystą, suchą skórę malucha. Maści na odparzenia tworzą na pupie dziecka powłokę, która chroni przed drażniącym działaniem moczu. Jeśli doszło do infekcji, poproś pediatrę o specjalną maść przeciwbakteryjną.

Artykuł sponsorowany