Po co wykonuje się badania prenatalne?

Po co wykonuje się badania prenatalne?

W dawnych czasach ciąża kobiety aż do rozwiązania była owiana tajemnicą. Nie było wiadomo, jaka będzie płeć nienarodzonego dziecka, oraz czy urodzi się ono zdrowe. W tej chwili możemy z powodzeniem rozpoznać wiele zaburzeń i chorób u płodu, a nawet starać się leczyć dziecko, które nie wyszło jeszcze na świat. Czym dokładnie są badania prenatalne?

Czym są badania prenatalne?

Jak łatwo jest się domyślić, Badania prenatalne wykonuje się w trakcie trwania ciąży kobiety. W ten sposób można z powodzeniem oszacować ryzyko wystąpienia wad płodu, a w niektórych przypadkach nawet rozpocząć leczenie (jeszcze przed narodzinami dziecka). Badaniem prenatalnym, które wykonuje się najczęściej (jest też ono całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu) jest USG. Wykonuje się je za pomocą ultrasonografu przez powłoki brzuszne lub dopochwowo. Dzięki niemu możemy poznać płeć dziecka, ale nie tylko. To, jak i inne badania prenatalne pozawala przede wszystkim na bardzo wczesne wykrycie wad płodu. Gdy choroba dziecka nie będzie niespodzianką widoczną dopiero po jego urodzeniu, specjaliści będą mogli zaplanować jego leczenie jeszcze zanim rozpocznie się poród i odpowiednio się do niego przygotują. W ten sposób mogą znacząco poprawić rokowania takiego dziecka.

Czy badania prenatalne są obowiązkowe?

Badania prenatalne wykonuje się zazwyczaj pod koniec pierwszego, w drugim oraz czasami też w trzecim trymestrze ciąży. Nie są one obowiązkowe, a bardzo często kobieta musi za nie zapłacić z własnej kieszeni. Mimo to zaleca się wykonanie ich w każdej ciąży, nie tylko w sytuacjach, gdy ryzyko wystąpienia poważnych wad genetycznych jest większe. Decyzję o wykonaniu ich trzeba podjąć dość szybko, gdyż konieczne jest trzymanie się odpowiedniego harmonogramu. Na przykład, pierwsze badania prenatalne przeprowadza się między 8. a 11. tygodniem ciąży i po przekroczeniu tego terminu wykonanie ich może stać się już niemożliwe.

Badania prenatalne to jedne z najważniejszych działań lekarza, jakich podejmuje się on w trakcie prowadzenia ciąży kobiety. Choć w teorii nie są one obowiązkowe, a jedynie zalecane, nie powinno się z nich rezygnować, gdyż dzięki nim możemy przygotować się na wiele nieprawidłowości dziecka.