Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie podłoga wymaga renowacji, a brak na nią środków finansowych. Oczywiście to niejedyna konieczność – obecność wykładzin dywanowych stwierdzamy w biurach, urzędach czy placówkach oświatowych, a także hotelach i domach prywatnych. Taka okładzina podłogowa nie tylko ozdabia każde pomieszczenie, ale również izoluje je przed zimnem ciągnącym od dołu i zapewnia miłe doznania dla stóp.

Rodzaje wykładzina

Wykładziny z reguły dzielimy na dywanowe i syntetyczne z tworzywa PVC – bez względu jednak na ich rodzaj, po pewnym czasie każda z nich wymaga czyszczenia, które nie tylko odświeży kolor, ale również – w przypadku wykładzin dywanowych – przywróci im dawną puszystość.

Czyszczenie wykładziny dywanowej

Przystępując do czyszczenia tego produktu, powinniśmy wcześniej zapoznać się z jej specyfikacją techniczną, a także umieszczoną na odwrotnej stronie metką, która określa sposób konserwacji tego produktu i jego przechowywania. Niektóre wykładziny nie mogą być prane na mokro – kontakt z wodą może skutkować skurczeniem się kanwy wykładziny, odbarwieniem lub zniszczeniem runa, dlatego przed czyszczeniem należy określić środek piorący, stosowany do tego rodzaju produktu.

Pierwszy krok – odkurzanie

Obojętnie, czy wykładzina ma gęste i długie runo, czy jest krótko przystrzyżona, pierwszym krokiem do czyszczenia jest jej dokładne odkurzenie. Czynność ta ułatwi usunięcie pierwszego brudu i sprawi, że runo zostanie nieco podniesione co pomoże środkowi czyszczącemu dotrzeć do warstwy podkładu.

Kolejny krok to zastosowanie odpowiedniego środka na najbardziej widoczne plamy i inne zabrudzenia; nałożenie preparatu i odczekanie aż zacznie działać ułatwi wyczyszczenie brudu i przywrócenie wykładzinie pierwotnej barwy.Po wstępnym czyszczeniu można przystąpić do pokrycia całej wykładziny środkiem piorącym, a następnie zebrać go przy pomocy gąbki lub odkurzacza piorącego.

Wyczyszczoną wykładzinę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia i dopiero po tym czasie na nowo użytkować.