Zawiesia łańcuchowe – wykorzystanie w przemyśle

cecho - zawiesie łańcuchowe 1.jpg

Wszędzie tam, niezależnie od gałęzi przemysłu, gdzie elementem pracy jest transportowanie ciężkich ładunków z jednego miejsca na drugie, stosowane są zawiesia. Szczególną rolę pełnią zawiesia łańcuchowe, a ich szczegółowe przeznaczenie można dostosować bezpośrednio do danego typu tego sprzętu. W tym artykule omawiamy jak je wykorzystać w praktyce.

Co wyróżnia zawiesia łańcuchowe?

Zawiesia łańcuchowe są używane do podnoszenia najcięższych ładunków, często w trudnych warunkach pracy. Dlatego właśnie cechami charakterystycznymi jakie wyróżniają ten typ zawiesi od innych jest sama konstrukcja, niezwykle elastyczna i wytrzymała, jak i również odporność na uderzenia, ekstremalne temperatury oraz narażenie na rozmaite chemikalia i promienie ultrafioletowe.

Trwałość ta idzie w parze ze sposobem wykonania zawiesi łańcuchowych. Cięgna są bowiem w tym wypadku wykonane z najwyższej jakości stali, która umożliwia wieloletnie użytkowanie.

Jaki przemysł korzysta z zawiesi łańcuchowych?

Zawiesie łańcuchowe używane jest najczęściej wszędzie tam, gdzie wymagają tego gabaryty i niekonwencjonalne kształty podnoszonych części i materiałów. Pracownicy decydują się też na ich użycie w trudnych warunkach pracy. Przede wszystkim są to takie środowiska przemysłowe jak budownictwo, produkcja i górnictwo.

W zależności od rodzaju podnoszonego ładunku, jego kształtu i materiału, z którego wykonany jest ładunek, można używać jednej z odmian tych zawiesi: jedno, dwu, trzy lub czterocięgnowych. W branży budowlanej i przemysłowej korzysta się zwykle z kilkucięgnowych, ponieważ posiadają one więcej punktów zaczepienia, dzięki czemu można swobodnie regulować ich długość.

Teoria i praktyka obsługi zawiesi

Zawiesie łańcuchowe zostało zaprojektowane oczywiście w taki sposób, aby było trwałe, niezawodne i łatwe w użyciu. Nie zmienia to faktu, ze każdorazowo należy przeszkolić pracownika przed używaniem tego rodzaju sprzętu.

Zasady obsługi powinny być tłumaczone dwutorowo. Część teoretyczna szkolenia ma na celu zapoznanie z terminami takimi jak bezpieczne obciążenie robocze (SWL) oraz skupić się na poszczególnych rodzajach zawiesi łańcuchowych. Istotne są tez punkty dotyczące składowania, konserwacji i kontroli sprzętowej. Część praktyczna to już nabycie umiejętności w toku samej pracy.

Zawiesie łańcuchowe dostępne są w ofercie Cecho