Jakich rozwiązań szukać, decydując się na implanty zębowe?

Wszczepienie sztucznych zębów stało się dziś normą w polskim społeczeństwie przy rozwiązywaniu problemów z protetyką i przywracaniu pięknego uśmiechu. Jednak wybór implantu zębowego nie jest prostą sprawą i nie każdy będzie w stanie dokonać właściwego wyboru samodzielnie. Ponadto poszczególne przychodnie stomatologiczne najczęściej specjalizują się w niektórych rodzajach implantów.

Jakich rozwiązań szukać, decydując się na implanty zębowe?

Implantologia to dość młody obszar w stomatologii. Pierwsza na świecie implantacja sztucznego korzenia tytanu w tkankę kostną szczęki została przeprowadzona w Szwecji, jednak technika ta zaczęła zyskiwać światową popularność dopiero w latach 80-tych. Obecnie implanty zębów są integralną częścią stomatologii. Implant to sztuczny korzeń tytanowy wkręcony w kość w miejscu brakującego zęba.Tytan ma doskonałą zdolność wszczepiania się w tkankę kostną, dzięki czemu jest szeroko stosowany w protetyce stomatologicznej Warszawa.

Wszczepiony sztuczny ząb składa się z trzech części: samego implantu, łącznika i korony. Łącznik jest elementem przejściowym łączącym implant z koroną. Konstrukcja jest niezwykle wygodna, ponieważ w razie potrzeby zaczep i korona mogą zostać wymienione, podczas gdy sam implant pozostaje na zawsze. Dzięki temu implanty zębowe są doskonałym rozwiązaniem problemu przy braku zębów. Cena implantu zębowego zależy od producenta, kształtu, właściwości powierzchni materiału, gabinetu dentystycznego i innych wskaźników.

Wszczepianie: jakie są implanty zębowe

Wszczepianie implantów zębowych różni się w zależności od liczby etapów i materiałów. Materiały do implantów dentystycznych to tytan i dwutlenek cyrkonu. Stomatolodzy uważają, że tytan jest optymalnym materiałem na sztuczny korzeń: nie podlega wpływom środowiska i naturalnie wszczepia się w kość. Jeśli pacjent jest uczulony na tytan, stosuje się dwutlenek cyrkonu. Jest gorzej akceptowany przez kości, trudniejszy do pracy, ale ma przewagę estetyczną.

Ile kosztuje implantacja jednego zęba?

Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie ceny implantów zębów można podzielić na 3 kategorie: wysoka grupa cenowa, średnia i niska kategoria cenowa. Koszt jednego wszczepionego zęba (implant + łącznik) waha się od 2000 złotych to 4000 złotych, dotyczy to jednego implantu zębowego. Do tego mogą dochodzić dodatkowe wydatki na korony, koszt porcelanowej korony to od 500 złotych w górę. Droższe korony mogą dochodzić nawet do 1300 złotych. Ostateczny koszt implantów zębowych jest zawsze ustalany podczas konsultacji ze stomatologiem. Przed podjęciem decyzji o wszczepieniu implantu w przychodni stomatologicznej lub prywatnym gabinecie dentystycznym warto sprawdzić ceny i swoje możliwości finansowe.