Dezynfekcja pomieszczeń – skuteczne metody

Dezynfekcja pomieszczeń – skuteczne metody

Czystość pomieszczeń ma ogromne znaczenie. Obecnie wiemy, że nie wystarcza zwykłe sprzątanie, by poradzić sobie z wirusami, bakteriami czy grzybami. Trzeba sięgnąć po skuteczniejsze rozwiązania. Dlaczego dezynfekcja pomieszczeń jest tak ważna i jak przeprowadzić ją prawidłowo?

Dezynfekcja – dlaczego jest tak ważna?

W miejscu pracy, budynkach użyteczności publicznej każdy sprzęt jest dotykany wiele razy przez wiele osób. Chcąc zatroszczyć się o bezpieczeństwo należy zadbać, by po skończonym dniu wszystkie ślady ludzkiej aktywności zostały sprzątnięte.

Dezynfekcja pomieszczeń w znacznym stopniu usuwa bakterie, wirusy, grzyby oraz pasożyty. Używając ozonatorów można pozbyć się zanieczyszczeń, które występują w powietrzu i są wyjątkowo trudne do usunięcia.

Lampy UV-C są dobrym rozwiązaniem do dezynfekcji pomieszczeń w szpitalach, szkołach, przedszkolach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Trzeba jednak pamiętać, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa w trakcie ich używania. Skóra i oczy narażone na działanie lamp mogą zostać uszkodzone.

Jak dezynfekować pomieszczenia?

Do dezynfekcji pomieszczeń można również używać środków chemicznych, które skutecznie walczą z bakteriami oraz wirusami.

Alkohole, związki srebra, miedzi oraz rtęci, fenole oraz aldehydy będą pomocne w czyszczeniu powierzchni takich jak poręcze schodów, przyciski w windzie czy blaty biurek. Środków chemicznych, które powstały na bazie utleniaczy (chlor, woda utleniona) warto używać do czyszczenia sanitariatów. Toaleta, umywalka czy krany są to powierzchnie, których dotyka codziennie wiele osób. Muszą być nieskazitelnie czyste, by były bezpieczne.

Warto pamiętać, że środki do dezynfekcji pomieszczeń są w postaci płynów, sprayów oraz żeli. Dzięki temu można dobrać środek, który będzie idealnie nadawał się do czyszczenia konkretnej powierzchni.

Skuteczna dezynfekcja pomieszczeń polega na wyczyszczeniu tych miejsc, które są najczęściej dotykane przez dużą ilość osób. Włączniki, biurka, klamki, sanitariaty oraz meble muszą być czyszczone bardzo starannie i systematycznie.