Jaki alkomat wybrać?

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest nie tylko zabronione prawem, ale również niebezpieczne. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie można siadać za kierownicą bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Jednak bardzo ciężko jest precyzyjnie oszacować, ile godzin musi upłynąć, aby całkowicie pozbyć się „procentów” z organizmu, dlatego w razie wątpliwości najlepiej jest skorzystać z dokładnego, atestowanego alkomatu.

Rodzaje alkomatów

Oczywiście na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór alkomatów, dlatego warto przyjrzeć się bliżej ich specyfikacji, aby dopasować odpowiedni model do własnych potrzeb. Alkomaty najczęściej dzieli się ze względu na sposób ich działania.

Alkomaty półprzewodnikowe są zapewne najpopularniejsze wśród indywidualnych użytkowników ze względu na najniższą ceną. Jednak stosując je należy mieć świadomość tego, że wykazują się również najniższą dokładnością pomiarów.

Zdecydowanie dokładniejsze wyniki można otrzymać, stosując alkomaty elektrochemiczne lub spektrofotometryczne. Koszt tego typu urządzeń jest zdecydowanie wyższy, natomiast zasada działania pozwala na precyzyjne ocenienie trzeźwości.

Alkomat z atestem

Typ alkomatu należy dopasować do własnych potrzeb, biorąc pod uwagę to czy będzie wykorzystywany tylko sporadycznie i wystarczy wskazanie jedynie orientacyjnego wyniku czy też będzie służył do określania gotowości do prowadzenia pojazdu.

Niezależnie od tego czy decydujemy się na zakup prostszego czy bardziej zaawansowanego alkomatu warto zwrócić uwagę na to czy posiada on odpowiedni atest. Kupując alkomat z atestem dostajemy pewność, że będzie on działał poprawnie i w każdym momencie wskaże prawdziwy wynik.

Żywotność alkomatów

Oprócz różnic w dokładności wyników oraz ceny alkomaty różnią się pomiędzy sobą również żywotnością. Najprostsze alkomaty półprzewodnikowe działają sprawnie przez najkrótszy czas, a dodatkowo wymagają stosunkowo częstej kalibracji.

Alkomaty elektrochemiczne są z reguły droższe, jednak mogą efektywnie pracować wiele lat, a ich kalibracja, w zależności od modelu, powinna być wykonywana co ok 6-12 miesięcy.