Obfita miesiączka – przyczyny i domowe sposoby

Obfite miesiączki są zwykle naturalnym zjawiskiem, z którym boryka się wiele kobiet. Ilość utraty krwi jest mocno indywidualną kwestią. Niektóre kobiety tracą większą, a niektóre mniejszą ilość. Jednakże nie zawsze obfite menstruacje są typową cechą fizjologiczną. Czasem ich przyczyną mogą być poważne choroby. Co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do lekarza?

Obfite miesiączki czyli jakie?

Średnia ilość utraconej krwi podczas miesiączki wynosi 60-80 ml. Niektóre kobiety tracą jej około 30-50 ml i w tym przypadku mowa jest o skąpej menstruacji. Z kolei bardzo obfite krwawienia to ok. 100 ml lub więcej. Gdy obfitej miesiączce towarzyszą skrzepy, to mamy do czynienia z zaburzeniem miesiączkowania, zwanym hypermenorrhoea. Jeśli krwawienia są obfite i przedłużają się, to mowa o menorrhagia.

Miesiączka u wielu kobiet ma podobny przebieg. Na początku pojawia się plamienie o brunatnym zabarwieniu, które staje się coraz intensywniejsze. U kobiet miesiączka o największym stopniu krwawienia przypada na 2-3 dzień. Następnie okres staje się mniej obfity i po kilku dniach zanika. Należy pamiętać również, że bardzo ważna jest odpowiednia higiena intymna w czasie miesiączki.

W trakcie najbardziej obfitych dni zużywa się standardowo kilka podpasek lub tamponów. Na noc wystarcza zwykle jedna podpaska bądź tampon. Przy bardzo obfitym okresie konieczność wymiany podpasek lub tamponów wzrasta kilkukrotnie – również w nocy. Zbyt obfite miesiączki sygnalizuje także potrzeba zmiany tampona nawet co godzinę. Jeśli tak to właśnie u nas wygląda, należy zgłosić się do lekarza.

Przyczyny obfitej menstruacji

Istnieje kilkanaście powodów, które mogą przyczyniać się do zbyt obfitych miesiączek. Są to m. in. mięśniaki, torbiele i polipy macicy, rak szyjki lub trzonu macicy, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, zakażenia dróg rodnych, endometrioza, zmiany zapalne, zaburzenia krzepliwości krwi, wady w budowie anatomicznej, zaburzenia hormonalne, a także – co często się zdarza u dojrzewających dziewczynek – zaburzenia osi podwzgórze – przysadka – jajniki. Więcej informacji na temat obfitych miesiączek znajduje się na stronie www.lactovaginal.pl.

Wizyta u lekarza

Zamiast się zamartwiać i rozważać najczarniejsze scenariusze przyczyn obfitego krwawienia, warto udać się do lekarza. Po dokładnym wywiadzie, po wykonaniu badania ginekologicznego i ultrasonograficznego pomoże on ustalić przyczynę i podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu. Jeśli chodzi o metody farmakologiczne, to polegają one na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak naproxen lub ibuprofen, które pomogą zmniejszyć krwawienie i złagodzą dolegliwości bólowe. Nie należy zwlekać z wizytą, ponieważ tylko szybkie działanie może poprawić nasz komfort i samopoczucie. Co więcej, lekarz może zalecić terapię hormonalną, która przyczyni się do przywrócenia równowagi endometrium, ureguluje cykl i ustabilizuje poziom hormonów.

Domowe sposoby na obfitą miesiączkę

Aby nie nasilać krwawienia, warto zrezygnować z intensywnych ćwiczeń fizycznych. Ponadto należy przyjmować żelazo, witaminę A i C, które uszczelniają naczynia krwionośne i regulują obfitość krwawień. Można także robić chłodne okłady na podbrzusze. Zwróćmy uwagę także na naszą dietę, która powinna być bogata w witaminy oraz makro- i mikroelementy.